Formalnie najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych (w kolejności występowania) są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jeśli przyjrzeć się bliżej to za każdą z tych przyczyn stoi kierowca. Głównie chodzi o brak skupienia na jeździe i prawidłowym ocenianiu wszelkich warunków panujących wokół.
Jest to podstawowa przyczyna wypadków, jednak nie da rady jej ująć w jakichkolwiek statystykach.
Nawet studia z psychologii transportu
Do większości wypadków na drogach nie doszłoby gdyby kierujący skupiał się w wystarczający sposób na jeździe. Tymczasem wielu kierowców traktuje jazdę samochodem jak każdą inną czynność, np. jedzenie kotleta (zjem - po temacie, dojadę gdzieś - po temacie). A jak wskazują psychologowie transportu (jest taka profesja, nawet są studia podyplomowe w tym zakresie) główną przyczyną wypadków jest właśnie traktowanie jazdy samochodem jak zwykłej, pospolitej czynności - a tak nie powinno być.
Zależni od innych
- Jazda jako pasażer czy kierowca w samochodzie jest jedną z bardzo niewielu okoliczności, kiedy jesteśmy poniekąd zależni od innych kierowców. Jeśli w nasz samochód, z jakiejkolwiek przyczyny, uderzy inny samochód, wówczas nasze zdrowie, szeroko pojęte, może ucierpieć, mniej lub bardziej - mówi Wojciech Pasieczny z Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.
Nawet w stłuczce można stracić zęby
Już wsiadając do samochodu teoretycznie "wystawiamy się" nieco, albowiem nasze zdrowie czy życie, w sytuacji jakiejkolwiek kolizji lub wypadku, jest niezależne od nas samych. Skutki wypadków drogowych są zazwyczaj opłakane, a już z powodu zwykłej kolizji możemy stracić zęby uderzając lekko głową o kierownicę.
Im młodszy kierowca, tym więcej wypadków
Sprawa bezpiecznej jazdy jest bardzo szeroka, a podejście do tematu zmienia się z wiekiem, czyli z nabywanym sukcesywnie doświadczeniem. Jak wynika ze statystyk liczba wypadków maleje wraz z wiekiem sprawców. Ze zwiększającym się wiekiem zmniejsza się również negatywny skutek wypadków. Czyli im kierowcy starsi tym powodują mniej wypadków i tym ich skutki są mniejsze.
Poniżej jeden z wielu filmów, które mają stanowić przestrogę dla brawurowych kierowców. Liczba wypadków, choć się stale zmniejsza, nadal jest jednak zatrważająca.