Całość prac (łącznie z drzewami i nowoczesnymi donicami) sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych ok. 1,6 mln zł. Z budżetu miasta na remont nie wydano żadnych kwot, a wykonano wiele prac. Oprócz tego, że wymieniono całą nawierzchnię (asfalt zastąpiła kostka granitowa) to również m.in. położono nową kanalizację deszczową, zlikwidowano wszystkie krawężniki, pojawiło się nowe oświetlenie LED, a nowością jest umieszczenie w osłonie żeliwnej i donicach typu wersalskiego nowo posadzonych w tym miejscu drzewek (klony).
Słupki wrócą na swoje miejsce
W czasie remontu na obu ulicach wyłączony został ruch pojazdów co powodowało pewne utrudnienia. Wystąpiły także czasowe ograniczenia w ruchu pieszym, jednak nie były one uciążliwe. Prace wykonywano tak, aby nie kolidowały z jesiennym Jarmarkiem Staroci i Osobliwości.
- Planując przebudowę ulic Krótkiej i Długiej zależało nam przede wszystkim na udostępnieniu tych ulic dla osób z niepełnosprawnością, żeby zniknęły na nich dotychczasowe bariery – mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
Zdemontowane na czas remontu słupki blokujące wjazd z ul. Długiej w stronę Placu Niepodległości po zakończeniu robót wrócą na swoje miejsce.
W następnej kolejności remontowana będzie ulica Druciana, a później Kopernika. Dopiero po zakończeniu tych remontów prawdopodobnie całkowicie zamknięta dla samochodów zostanie ul. 1 Maja.
Inwestycja realizowana była w ramach zadania „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”, a przebudowa nawierzchni zabytkowego centrum miasta wraz z likwidacją barier dla niepełnosprawnych, sfinansowana została w całości z pieniędzy pozabudżetowych (dokładnie to z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego). Miasto na ten cel pozyskało 1,6 mln zł.
Czytaj więcej:
Remont Długiej - widok z drona