Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Piotra, Tomasza
Czytających: 9131
Zalogowanych: 83
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania

Niedziela, 22 kwietnia 2018, 10:36
Aktualizacja: Środa, 13 czerwca 2018, 21:08
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania
Fot. Użyczone
W świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich odbył się drugi warsztat w ramach projektu „Janowicki Notes Kulinarny”. Tym razem uczestnicy przygotowali potrawy związane ze wschodnimi tradycjami kulinarnymi.

Warsztat poprowadziła i przepisy na potrawy przygotowała antropolog kultury i jedzenia, kucharka domowa i edukatorka, Anna Rumińska przewodnicząca kooperatywy Slow Food Dolny Śląsk działającej w sieci Slow Food.

Podobnie jak podczas pierwszego warsztatu, najpierw przy stole spotkali się dorośli uczestnicy projektu, aby posłuchać opowieści o nieprzetworzonej, nieskażonej żywności. Drugi etap to działania praktyczne. Międzypokoleniowa ekipa przygotowała tym razem: pierogi, sakiewki i paluszki w oryginalnej odmianie.

Zrobiono dwa rodzaje ciasta: z mąki orkiszowej białej i razowej oraz z mąki gryczanej białej i razowej. Są to mąki z archaicznych ziaren, tj. gryki zwyczajnej i pszenicy orkisz - obydwa ekologiczne, dolnośląskie i bez glifosatu. Zastosowanie znalazły też lokalne produkty związane ze słowiańskimi kulinariami, np. rozmaite warzywa kiszone, oleje zimnotłoczone z lnu i konopi siewnej, soczewica, groch, orzechy, twaróg itp.

- Nadzienie było dla uczestników dużym zaskoczeniem, bo do pierogów dodawano kiszonki, m.in. kiszone buraki, cebulę, jarmuż, a z kiszonej fasolki przygotowano paluszki – mówi Krystyna Pisarska ze świetlicy wiejskiej „Rudawy”. Były też pierogi z nadzieniem z białego sera i soczewicy z prażonymi orzechami włoskimi, a także z soczewicy z kiszonymi dodatkami. Pod koniec warsztatu z pozostałego ciasta i soczewicy zrobiono dwa duże placki. Część pierogów była gotowana, część pieczona w piekarniku. Panie przygotowały też omastę z posiekanej cebulki duszonej na maśle klarowanym. Oczywiście zakończeniem warsztatu była uczta. - Zapraszamy na kolejne spotkanie 10 maja o godz. 16.00 – zachęca do udziału Krystyna Pisarska.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty” Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
381
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czemu Musk chce być blisko Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group