Miłośnicy X muzy, po projekcji, będą mieli także okazję do spotkania ze scenarzystą i reżyserem „Płynącego wieżowca” - Tomaszem Wasilewskim (nagroda w kategorii: Młody Talent Reżyserski na Gdynia Film Festival), nazywanym przez krytyków i recenzentów filmowych „najciekawszym głosem młodej polskiej reżyserii”. I chociaż w jego dorobku są zaledwie dwa pełnometrażowe filmy („W sypialni” i „Płynące wieżowce”), już dziś wymieniany jest wśród nadziei europejskiego kina autorskiego.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i dziennikarz, a także wykładowca legendarnej Szkoły Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi, której absolwentami są m.in.: Krzysztof Kieślowski, Roman Polański czy Andrzej Wajda.
„Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego opowiada o Kubie (Mateusz Banasiuk - Nagroda za najlepszą rolę męską na Film Forum Zadar ), młodym sportowcu dzielącym mieszkanie z matką (Katarzyna Herman) i dziewczyną (Marta Nieradkiewicz - nagroda za drugoplanową rolę kobiecą na Gdynia Film Festival i Złoty Szczeniak na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu). Gdy w jego życiu pojawi się Michał (Bartosz Gelner), dotychczasowe życie chłopaka dodatkowo się skomplikuje. Homoseksualny romans wydobędzie na światło dzienne wszystkie dotąd skrywane rodzinne animozje.
„Płynące wieżowce” zostały uhonorowane Nagrodą Główną konkursu „East of the West” na MFF w w Karlowych Warach, Nagrodą Publiczności w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Nagrodą Jury Młodzieżowego na Gdynia Film Festival.
„Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego to opowieść o podróży, która nigdy się nie kończy. O relacji ojca i syna - bardzo sobie bliskich, a jednocześnie zupełnie odległych. O miłości, która rani, bo nie potrafi inaczej. Film zdobył wiele nagród w kategorii filmów dokumentalnych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, Złote Grono podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listapad” w Mińsku, Grand Prix „Biała Kobra” na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi oraz Nagrodę Specjalną na Cinema Verite Festival w Teheran.
„Ojciec i syn” na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym otrzymał Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego z uzasadnienie jury: - Czy wykonywanie tego samego zawodu przez ojca i syna jest przekleństwem czy błogosławieństwem? Czy można wykorzystać film by załagodzić ten i inne problemy rodzinne? Dwóch słynnych filmowców, ojciec i syn, wyrusza w podróż, poszukując odpowiedzi na te i inne pytania. Ich umiejętności filmowe, narzędzie w ich dłoniach oraz rozciągająca się przed nimi droga – źródło inspiracji. Wynikiem jest wyjątkowy eksperyment kinowy oraz świadectwo wzajemnej miłości trwającej pomimo skomplikowanych relacji.