Projekt ruszył w 2006 roku jako Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa i był wówczas jednym z pierwszych w Polsce. Stało się to w tym samym czasie co zmiana nazwy z Grodzkiej Biblioteki Publicznej na Książnicę Karkonoską.
Dwa lata wcześniej rozpoczął się remont i rozbudowa całej biblioteki ponieważ mieściła się ona w kilku lokalizacjach w mieście.
- Można powiedzieć, że w tamtym czasie robiliśmy dwie biblioteki: tą rzeczywistą i wirtualną - opowiada Joanna Broniarczyk, współtwórczyni JBC.
Na stronie www CDŚ znajdziemy m.in. niektóre pozycje (głównie tamtejsze lokalne gazety) z miast takich jak: Zgorzelec, Świebodzice, Oława, Oleśnica, Nowa Ruda, Wałbrzych, Świdnica, Syców, Bolesławiec, Kłodzko, Bielawa, Gryfów, Lubań, Lwówek, Oborniki, Dzierżoniów, Wołów, Polkowice, Szklarska Poręba.
Najwięcej różnego rodzaju informacji (np. stare gazety czy zdjęcia) jest oczywiście z Jeleniej Góry. Często autorzy już nawet nie pamiętają, że zrobili takie czy inne zdjęcie i jest m.in. sporo interesujących obiektów z lat 50. czy 60-tych.
Obecna nazwa owej nowoczesnej usługi Książnicy to Cyfrowy Dolny Śląsk.