Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 12803
Zalogowanych: 111
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Najczęstsze pierwsze objawy cukrzycy – na co zwrócić uwagę?

Środa, 15 stycznia 2025, 15:21
Aktualizacja: 15:21
Autor: ts
Polska: Najczęstsze pierwsze objawy cukrzycy – na co zwrócić uwagę?
Fot. ts
Pierwsze objawy cukrzycy łatwo przeoczyć ze względu na ich nietypowy charakter. Wiele osób latami żyje z hiperglikemią, nie zdając sobie z tego sprawy, dopóki przypadkiem nie zostanie odkryta w badaniach przesiewowych. Tymczasem wczesne rozpoznanie cukrzycy pomaga w szybkim opanowaniu choroby i uniknięciu poważnych powikłań. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Jakie mogą być pierwsze objawy cukrzycy?
Pierwsze objawy hiperglikemii są na tyle subtelne, że wiele osób ich nie zauważa. U każdego diabetyka może wystąpić zupełnie inny zestaw objawów, które mogą charakteryzować się różnym nasileniem. Wczesne stadia cukrzycy typu 2 są praktycznie bezobjawowe lub występujące symptomy, nie są kojarzone z wysokim poziomem cukru we krwi.
Najczęstsze pierwsze objawy cukrzycy to m.in.:
• nadmierne pragnienie,
• suchość w ustach,
• wzmożony apetyt,
• nagła utrata masy ciała,
• częste oddawanie moczu,
• nawracające infekcje intymne, dróg moczowych, skóry, jamy ustnej,
• zajady w kącikach ust,
• „kwaśny” zapach z ust,
• wydłużone gojenie się ran,
• pieczenie, ból, drętwienie nóg,
• obecność ciemnych plam na szyi, pod pachami, w pachwinach,
• nadmierne wypadanie włosów,
• problemy z paznokciami,
• pogorszenie widzenia,
• przewlekłe zmęczenie, senność,
• drażliwość, trudności z koncentracją,
• zaburzenia erekcji u mężczyzn.
Wbrew pozorom diabetycy mogą odczuwać nie tylko wymienione powyżej objawy hiperglikemii (przecukrzenia), ale mają oni też większe tendencje do hipoglikemii (niedocukrzenia), zwłaszcza na początku choroby. Do objawów zbyt niskiego poziomu cukru we krwi należą: nagłe uczucie niepokoju, pobudzenie, uczucie głodu, nadmierne pocenie się, drżenie rąk. Objawy te mijają po spożyciu posiłku.

Jakie symptomy powinny skłonić do wizyty u lekarza?
Każdy objaw, który budzi nasz niepokój, warto skonsultować z lekarzem. Nawet jeśli nie zauważamy u siebie żadnych symptomów, które mogłyby wskazywać na cukrzycę, dobrze jest przynajmniej raz w roku wybrać się do lekarza rodzinnego na profilaktyczne badania, które pozwolą na skontrolowanie glikemii. Osoby z grupy ryzyka, czyli: osoby z otyłością, seniorzy, kobiety w ciąży, powinny wykonywać badania częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego lub diabetologa.

Na czym polega diagnostyka cukrzycy?
Rozpoznanie cukrzycy umożliwiają lekarzowi przede wszystkim pomiary stężenia glukozy we krwi. Podstawowym badaniem jest glikemia na czczo. Jeśli wynik odbiega od normy i lekarz ma podejrzenie, że u pacjenta występuje cukrzyca lub inne zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zleca test obciążenia glukozą, który polega na zbadaniu poziomu cukru we krwi na czczo, a następnie po godzinie i dwóch godzinach od spożycia roztworu glukozy. Inne parametry, które pomagają w diagnozowaniu cukrzycy, to insulina oraz hemoglobina glikowana (HbA1c). Celem diagnostyki jest rozpoznanie występujących zaburzeń. Zbyt wysoka (lub czasem zbyt niska) glikemia nie musi od razu oznaczać cukrzycy, ale może świadczyć o rozwijającej się u pacjenta insulinooporności, hiperinsulinemii czy stanie przedcukrzycowym, które również wymagają interwencji lekarskiej, aby zmniejszyć ryzyko poważniejszych powikłań.

Znaczenie wczesnego rozpoznania cukrzycy
Regularne badanie stężenia glukozy we krwi przy okazji profilaktycznych badań jest bardzo ważne. Nawet stan przedcukrzycowy niesie ze sobą ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i wymaga kontroli lekarskiej. Z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej zmaga się obecnie wielu młodych ludzi, nawet w wieku 20-39 lat. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu nieprawidłowości można w porę wdrożyć odpowiednie leczenie, które w przypadku stanu przedcukrzycowego skupia się głównie na zwiększeniu aktywności fizycznej i zmianie nawyków żywieniowych, a w przypadku cukrzycy również na przyjmowaniu leków oraz codziennej samokontroli glikemii.

Bibliografia:
1. Ramachandran, A. (2014). Know the signs and symptoms of diabetes. The Indian journal of medical research, 140(5), s. 579. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311308/
2. Drivsholm T., de Fine Olivarius N., Nielsen A. B. S., Siersma, V. (2005). Symptoms, signs and complications in newly diagnosed type 2 diabetic patients, and their relationship to glycaemia, blood pressure and weight. Diabetologia, 48, s. 210-214. https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-004-1625-y
3. Clark N.G., Fox K.M., Grandy S., SHIELD Study Group (2007). Symptoms of diabetes and their association with the risk and presence of diabetes: findings from the Study to Help Improve Early evaluation and management of risk factors Leading to Diabetes (SHIELD). Diabetes Care, 30(11), s. 2868-2873.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
428
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
10%
Raz w miesiącu do pełna
43%
Różnie, to zależy
39%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Ledwo widzi, ale brązowy medal zdobyła!
 
112
Wjechała w budynek
 
Piłka nożna
Nowy trener seniorskich Karkonoszy
 
Aktualności
Kościół w Maciejowej – miejsce potwornej zbrodni
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group