Najbardziej kontrowersyjnym tematem było przewidywane otwarcie przez Niemców granic dla polskich uczniów, żeby wyjeżdżali i kończyli niemieckie szkoły. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi gwarantują wysokie miesięczne stypendia. To motywuje głównie młodych ludzi i ich rodziców do podjęcia decyzji o wyjeździe. Liczą na lepsze życie i pracę zagranicą. Takich decyzji obawiają się dyrektorzy polskich szkół, ponieważ może się okazać, że za kilka lat w Polsce nie będzie już kogo uczyć. Dlatego ważne jest by zagwarantować młodym ludziom dobre warunki nauki i pracy w naszym kraju.
Rozmawiano także o modernizacji biblioteki szkolnej, czyli komputeryzacji. Dzięki temu uczniowie, nauczyciele, absolwenci i rodzice mogą bez najmniejszego problemu wyszukiwać potrzebne książki poprzez internetowy katalog elektroniczny. Każdy z czytelników posiada również kartę biblioteczną z kodami kreskowymi, które umożliwiają elektroniczne wypożyczanie książek. Ponadto biblioteka posiada cztery główne kartoteki, które pomagają w znajdowaniu dodatkowych informacji do prezentacji maturalnych, olimpiad, konkursów, referatów. W czytelni można również skorzystać z internetu.
Jadwiga Dąbrowska, dyrektor II LO, podziękowała i wręczyła kwiaty dyrektorom szkół, z którymi od długiego już czasu współpracuje. Była taż dyskusja na temat reform oświaty, planach i projektach jakie w najbliższych latach mają wejść w życie. Spotkanie ubarwił występ licealistów, którzy zagrali na skrzypcach, akordeonie i śpiewali.W debacie uczestniczył Janusz Wojtas, związany ze środowiskiem oświaty sobieszowski radny rady miejskiej.