W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje takiej pomocy.
Na świecie jest zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 944.000 to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 840.000 to dawcy z bazy Fundacji DKMS Polska.
- Jednak mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od sześciu lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa organizuje w różnych miejscach kraju Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia – wyjaśnia Dominika Dyrda, koordynatorka jeleniogórskiej akcji.