Aż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z kolejną edycją kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na kolei w Polsce.
Działaniami prowadzonymi równocześnie w 23 miastach w kraju zarządca infrastruktury po raz dziewiąty rozpoczyna ogólnokrajową akcję na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i w rejonie „dzikich przejść” przez tory: Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.
W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia. Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „Stop” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami.
Drugi problem stanowią osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w miejscach niedozwolonych, co jest przyczyną blisko 300 wypadków rocznie. Obie kategorie zdarzeń odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i prawie 100 proc. ofiar.
- Wszystkie przejazdy kolejowe w Polsce są prawidłowo oznakowane i zabezpieczone, zatem bezpieczeństwo na nich zależy wyłącznie od poszanowania przepisów o ruchu drogowym – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Stale podnosimy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego, instalując nowoczesne urządzenia, szkoląc ludzi czy usprawniając procedury zarządzania, wskutek czego corocznie zmniejszamy ilość wypadków. Nadal jednak niepokoi nas ilość zdarzeń, u podstaw których leżą ignorowanie przepisów ruchu drogowego, pośpiech, czy zwykła ludzka głupota - podkreśla.
Akcja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest jednym z największych tego typu działań w Europie. Skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalność cieszą się wysokim uznaniem na arenie międzynarodowej, co zostało wyrażone m.in. w trakcie ostatniego spotkania ILCAD 2013 (International Level Crossing Awareness Day – projekt Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa zainicjowany przez Międzynarodowy Związek Kolei) w Genewie 7 maja.
- Kampania „Bezpieczny przejazd…” prowadzona jest przez cały rok. To przede wszystkim działania edukacyjne (spotkania z dziećmi w szkołach, szeroko zakrojona kampania informacyjna zarówno w mediach jak i na plakatach i ulotkach), egzekwowanie prawa („Bezpieczny poniedziałek”) – informuje Krzysztof Wójcik z PKP PLK.
Szczegóły działań realizowanych w ramach kampanii dostępne są na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.