Na prelekcję przybyły tłumy ludzi, którzy z uwagą słuchali o jej podróżach i wspólnym życiu z jej wielką miłością, dziennikarzem i podróżnikiem Tonim Halikiem. Wspólnie nagrali ponad 300 filmów dokumentujących ich wyprawy.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej Elżbieta Dzikowska opowiadała o miejscach, które zwiedziła z mężem, o produkcjach filmowych, jak na przykład „Pieprz i Wanilia”, na których wychowało się wiele pokoleń. Dziennikarka przedstawiła kultury plemion zamieszkujących najbardziej niedostępne i niebezpieczne miejsca na świecie, mówiła o pobycie wśród plemion ludożerców, plemion Himba w Namibii, społeczności Majów i wielu, wielu miejscach na całym globie. Opowiedziała też, jak doszło do budowy pomnika, którego była inicjatorką upamiętniającego inż. Ernesta Malinowskiego w Peru.
Druga część to swego rodzaju panel dyskusyjny, w którym podróżniczka odpowiadała na pytania uczestników.
Elżbieta Dzikowska to kobieta renesansu: dziennikarka, podróżniczka, fotograf, a z wykształcenia sinolog. Autorka wielu książek, publikacji i audycji radiowych. To między innymi dzięki niej powstało w Toruniu Muzeum Podróżników im. Toniego Halika