Zafascynowany górami, wędrował ze swoim szkicownikiem po górskich miejscowościach. Zwracał uwagę na urodę pejzażu i na codzienne życie mieszkańców. Interesowały go ginące zawody, obyczaje obrzędy i stroje.
Jego główne dzieło – „Lud Śląski” - składa się z ponad 400 kompozycji graficznych wykonanych w (dziś niespotykanej) technice akwaforty. Tworzył też akwarele. Jeden z tematycznych wątków, początkujących dzieło zatytułowany jest Wioska górska (Gruszków).
Artysta udokumentował wizerunek wioski – ponad 100 lat temu - codzienne życie jej mieszkańców, architekturę budownictwa wiejskiego, krajobraz, świat roślin i zwierząt. Dzieła artysty znajdują się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Erich Fuchs przyjaźnił się z Gerardem Hauptmannem. Jest twórcą ilustracji do powieści Tkacze, za którą autor uhonorowany został literacką nagrodą Nobla.
Ukazały się opracowania naukowe, opisujące życie i twórczość Ericha Fuchsa. Między innymi: Niemieccy Artyści w Karkonoszach w latach 1880 – 1945, autor: dr Agata Rome-Dzida, Inspiration Riesengebirge – Karkonoska Inspiracja, autor: dr Johanna Brade, Erich Fuchs (1890 – 1983) Leben und Brauchtum im Riesengebirge. Bergstadtverlag Wilhelm Gottlieb Korn.
Fascynująca biografia Ericha Fuchsa i jego twórczości zainspirowała Klub Seniora Sudecka Chatka w Gruszkowie do nawiązania współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w celu upowszechnienia dzieł artysty, stanowiących ważny element europejskiego dziedzictwa kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.