Uczestnicy dyskutowali o wymogach rozwoju ponadgranicznego w dwóch grupach tematycznych: Wzrost jakości życia – wspólne zabezpieczenie warunków życiowych i Wzrost jakości środowiska – wspólna odpowiedzialność i transgraniczne wykorzystanie zasobów. Podstawę do dyskusji stanowiły wyniki badań i analiz diagnostycznych oraz na ich podstawie zdefiniowane wytyczne dalszych działań. Badania prowadzone były przez naukowców z naszych trzech krajów po kierunkiem Instytutu Ekologicznego Rozwoju Przestrzennego w Dreźnie.
Uczestnicy grupy „jakość środowiska” widzieli niezbędną potrzebę ponownego powołania do życia grupy roboczej „ochrona środowiska” działającej w ramach Euroregionu Nysa, która kompleksowo zajmowałaby się tym tematem. Poza tym eksperci tej grupy zwrócili uwagę na konieczność wyznaczenia ponadgranicznych obszarów ochrony krajobrazu oraz dalszą sanację i zdefiniowanie nowych przyrodniczo wartościowych obszarów. Uczestnicy widzieliby chętnie Euroregion jako jednostkę oceny inwestycji o charakterze transnarodowym oraz stronę w koordynacji ponadgraniczych spornych przedsięwzięć.
Uczestnicy grupy „Jakość życia” dyskutowali na temat różnych aspektów wspólnego zabezpieczenia warunków bytowych oraz transgranicznego wykorzystania infrastruktury. Przy tej okazji eksperci zwrócili uwagę na istniejące dobre przykłady wzajemnego wykorzystania infrastruktury z regionów Szczecin-Vorpommern (Szczecin Pomorze Zachodnie) i Frankreich-Spani¬en (Francja – Hiszpania). Ponadto dyskusja koncentrowała się na definicji niezbędnych warunków ramowych w przypadku wsparcia z Celu 3 w przyszłym okresie finansowym.
Celem uzgodnienia wspólnego stanowiska polskiego, niemieckiego i czeskiego regionu nt. powyższego wsparcia przedstawiciele regionów Saksonii i Dolnego Śląska zaproponowali wspólne ze stroną czeską spotkanie w Brukseli. Ponadto przedstawiciele regionów zachęcali do dalszych prób instytucjonalizacji współpracy ponadgranicznej w Euroregionie.
Po 20 latach istnienia Euroregionu Nysa – pierwszego po przemianach politycznych – wyzwania i cele strategiczne powinny zostać nowo zdefiniowane. Podczas konferencji podniosły się głosy o przyznaniu Euroregionowi szerszych zdolności do czynności prawnych i jego instytucjonalizacji. To życzenie zostanie przez organizatorów oficjalnie przedstawione w Euroregionie.