Poniżej film "Opowieść wigilijna" nagrany w ubiegłym roku na Zamku Czoch:
Czytaj więcej:
Opowieść wigilijna
Historia Zamku
Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy to powstał jako warownia graniczna. Przez wieki był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń i zmieniał właścicieli. Dziś zamek przyciąga ciekawych turystów swoją architekturą, tajemniczymi korytarzami, mrocznymi legendami, a także różnorodnymi wydarzeniami m.in. nocnym zwiedzaniem.
Zamek Czocha, położony w dolnośląskiej miejscowości Sucha, to budowla o burzliwej historii, sięgającej XIII wieku, kiedy powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim. Zamek szybko zdobył znaczenie strategiczne i przechodził w ręce wpływowych rodów, w tym księcia jaworskiego Henryka I oraz Bolka II Małego, księcia świdnicko-jaworskiego.
W XV wieku stał się siedzibą znamienitych rodów niemieckich, takich jak von Klux i von Nostitz, którzy nadali mu bardziej reprezentacyjny charakter, przekształcając twierdzę w rezydencję rycerską i wzbogacając architekturę zamku.
Nowy rozdział w historii zamku rozpoczął się w 1909 roku, kiedy nabył go drezdeński przemysłowiec Ernst Gütschow.
Gütschow opuścił zamek w 1945 roku w obawie przed nadciągającą Armią Czerwoną, zostawiając za sobą ukryte skarby w skarbcach zamkowych, w którym znajdowały się m.in. insygnia Romanowów. Po wojnie zamek został splądrowany, a następnie przejęty przez Wojsko Polskie, które zaadaptowało go na ośrodek wypoczynkowy dla oficerów.
Od lat 90. Zamek Czocha jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego malowniczą architekturę, wnętrza z zabytkowymi meblami oraz tajemnicze przejścia – jest ich około 40, z czego 18 jest dziś dostępnych.
Wśród licznych atrakcji znajdują się Sala Rycerska z imponującym kominkiem, Sala Biblioteczna i Słup Obronny, z której można oglądać malowniczą okolicę Zalewu Leśniańskiego. Dziś Zamek Czocha pełni funkcję hotelu i także Muzeum otwartego przez cały rok.
Film: Dolny Śląsk
Zamek Czocha kryje także smutną historię z 1732 roku, kiedy podczas pogrzebu drugiego męża właścicielki, Krystyny Elżbiety von Uechtritz, doszło do tragicznego wypadku. Stary drewniany most, którym szedł kondukt żałobny, zawalił się, a część żałobników, w tym sześcioro dzieci, spadła do suchej fosy i poniosła śmierć na miejscu. Dziś na kamiennym moście, który zastąpił drewniany, można czasami usłyszeć płacz i jęki zmarłych w tym miejscu osób.
Architektura
Zamek Czocha został przebudowany w stylu romantyczno-gotycko-renesansowym. Od wieków pełni funkcję zarówno twierdzy obronnej, jak i rezydencji.
Zamek kryje także liczne tajemne przejścia i podziemia oraz ukryte skrytki. Na ten moment dostępnych jest 18 tajemnych przejść.
Czasy obecne
Oprócz tradycyjnych zwiedzań, zamek oferuje liczne wydarzenia specjalne, takie jak festiwale historyczne, koncerty, inscenizacje oraz nocne i historyczne zwiedzania, które szczególnie przyciągają miłośników legend i historii.
W ofercie jest także możliwość organizacji wydarzeń prywatnych, takich jak wesela, komunie czy chrzciny. Dla firm dostępne są usługi organizacji wydarzeń służbowych, w tym wigilie firmowe, bale sylwestrowe oraz imprezy integracyjne. Dodatkowo na zamku odbywają się również tematyczne imprezy, takie jak andrzejki czy warsztaty sezonowe, które cieszą się dużą popularnością.