Konkurs zorganizował Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Jeleniej Górze z siedzibą w Piechowicach. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prezes ZO LOP w Jeleniej Górze Zdzisław Gasz a członkami jury: Bożena Śliwa (przewodnicząca), Piotr Norko, Magdalena Żuchowska i Janina Hładyk (sekretarz).
Do eliminacji przystąpiło 497 uczniów ze szkół z terenu dawnego województwa jeleniogórskiego. Ostatecznie do finału (III etapu) w Bukowcu dotarło 20 uczniów, z których wyłoniono ośmiu finalistów. Pytania zadawane uczniom dotyczyły zarówno problematyki ochrony przyrody jak i krajoznawstwa czy wiedzy o otoczeniu, w którym żyjemy. Każdy z uczestników finału musiał odpowiedzieć na 11 pytań, niejednokrotnie bardzo trudnych. Po podliczeniu punktów stwierdzono, że I miejsce zajął Mateusz Hęś z Porajowa, II miejsce - Filip Pozauć ze Zgorzelca a III - Julia Żądło ze Świerzawy.
Wszyscy finaliści jak i ich opiekunowie otrzymali stosowne do zajętego miejsca nagrody. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze, Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie, Świeradowie i Ruszowie oraz Związek Gmin Karkonoskich (Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy), która zajęła się organizacją spotkania.
Trzeba dodać, że uczniowie przygotowując się do ostatecznej rozgrywki, do Bukowca przybyli dzień wcześniej i nocowali w schronisku młodzieżowym „Skalnik”. Mieli zatem okazję do spacerów po pięknym założeniu parkowym jakie swoim zasięgiem obejmuje tereny otaczające miejscowość. Wieczorem wysłuchali prelekcji Piotra Norko a wcześniej zwiedzili Krzeszów i Chełmsko Śląskie.
Uczestnicy spotkania oczekując na podsumowanie konkursu zwiedzili pałac w Bukowcu i poznali historię obiektu jak i miejscowości. Mieli okazję sprawdzić dokąd prowadzi tajne przejście łączące piwnice z parterem a wychodzące przez szafę oraz niemal otarli się o Białą Damę wędrującą po strychowych zakamarkach.