Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11213
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotografia prawie jak alchemia

Piątek, 30 stycznia 2009, 14:08
Aktualizacja: 14:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotografia prawie jak alchemia
Fot. TEJO
Prawie jak w połowie XIX wieku można było dziś poczuć się podczas warsztatów fotograficznych poświęconych jednej z najstarszych technik pozyskiwania obrazu na materiale światłoczułym – cyjanotypii. Okazuje się, że może to być „konkurencja” dla wszechobecnej techniki cyfrowej.

Tomasz Mielech, „sprawca” całego zamieszania i artysta fotografik, z pomocą Książnicy Karkonoskiej, zaprosił na warsztaty młodzież z Jeleniej Góry. Z propozycji skorzystali przede wszystkim ciepliczanie, na co dzień uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

W pomieszczeniu, gdzie powstają cyjanotypie, „czuć” atmosferę pracowni alchemika. Waga do ważenia substancji chemicznych, kuwety z roztworami, a w nich kartki papieru, z których wyłaniają się – dzięki „cudownemu” działaniu chemii – obrazy.

Cyjanotypia. To brzmi skomplikowanie. Czy rzeczywiście tak jest? – pytamy Tomasza Mielecha. – Nie. To jedna z najprostszych i zarazem najstarszych technik fotograficznych – odpowiada. – Jej twórcą jest John Herschel, a opracował tę metodę w 1842 roku. Polega na uzyskaniu obrazu na materiale światłoczułym bez konieczności posiadania ciemni, jedynie poprzez naświetlanie – mówi pan Tomasz. – W dawnych czasach technikę tę wykorzystywano jako najprostsze ksero: do kopiowania druku i zapisu nutowego.

Uczestnicy warsztatów dostali negatywy do odbitek stykowych. Próbowali także robić stykówki bezpośrednio przykładając do papieru pokrytego światłoczułym żelazicyjankiem potasu zmieszanym z cytrynianem żelazowo-amonowym. Niektóre prace także poddawano kąpieli tonującej w silnym roztworze herbaty. – Wzięliśmy najgorszy gatunek. Do picia niezbyt się nadaje, za to zawiera tianinę, która barwi odbitki na ciepły, herbaciany ton – usłyszeliśmy.

Uczestnikom warsztatów przydał się także komputer. Dzięki niemu przygotowywali negatywy (drukując prace na kalce technicznej), które następnie były wykorzystywane w wykonaniu cyjanotypii.

– Chodzę do klasy o profilu zarządzanie informacją. Mam zajęcia z fotografii z panem Liksztetem i bardzo chętnie uczestniczę w tych warsztatach – powiedziała nam Małgorzata Olczyk z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. – Aby się bawić w cyjanotypię, potrzebne są odpowiednie warunki. Tutaj takie mamy – dodała.

Nie jest wykluczone, że Książnica Karkonoska pokaże plon pracy uczestników warsztatów dokładając swoją cegiełkę do popularyzacji archaicznych, ale jakże twórczych technik fotograficznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group