Najpiękniejszy spektakl w historii klasycznego baletu w wykonaniu renomowanego Królewskiego Baletu Klasycznego prowadzonego przez Marcina Rolczyńskiego okazał się frekwencyjnym hitem. Do występu (26 lutego) w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej im. Stefana Strahla w Jeleniej Górze pozostało niespełna trzy tygodnie, a grupa baletowa z „Jeziorem łabędzim” w spektakularnym stylu wyprzedała swój spektakl!
Klasyczna produkcja, stworzona przez Piotra Czajkowskiego – „Jezioro łabędzie” to baśniowa opowieść o zaczarowanej dziewczynie–łabędziu. Odetta, wraz z przyjaciółkami, zostaje przemieniona w ptaka i uwięziona w jeziorze przez złego władcę Rotbarta. Tylko wielka miłość może zdjąć z niej klątwę i przywrócić ludzką postać. Tego zadania podejmuje się Zygfryd, romantyczny młodzieniec. Zakochuje się w pięknym białym łabędziu – Odetcie, ale jego uczucie zostaje poddane ciężkiej próbie, bo zaproszony do zamku Rotbarta ulega fascynacji czarnym łabędziem – Odylią, niezwykle podobną do jego ukochanej. Jednak, jak to zwykle bywa w bajkach, dobro i miłość zwyciężają, zło zostaje pokonane, a romantyczne uczucie triumfuje. Dodajmy jeszcze, że kostiumy przygotowane przez Martę Bartosik odzwierciedlają piękno i elegancję baletu klasycznego, a scenografia ożywia baśniowy świat i jego magię.
Królewski Balet Klasyczny jest uznawany za jedną z najlepszych grup baletowych w Polsce, a także za ważny czynnik promujący kulturę polską na arenie międzynarodowej. Jego widowiska, piękne kostiumy i wspaniałe choreografie są zawsze wielkim wydarzeniem dla miłośników baletu i sztuki w ogóle.
Marcin Rolczyński, tancerz, choreograf i dyrektor artystyczny zespołu, stworzył wiele unikalnych i oryginalnych spektakli. Jest absolwentem gdańskiej szkoły baletowej, a swoje pierwsze kroki w sztuce tańca klasycznego stawiał na deskach Opery Bałtyckiej. Jeszcze jako uczeń brał udział w licznych festiwalach gdzie m.in. pod okiem choreografa i pedagoga Alexandra Azarkevitcha zwyciężył w Przeglądzie Form Teatralnych w Przemyślu. Jego wizja baletu klasycznego opiera się na połączeniu tradycyjnych elementów z nowoczesnymi technikami, co daje niezwykle interesujący efekt artystyczny.