Polska/Region: Galerie przejmują rynek, jest ranking
Aktualizacja: Środa, 11 lipca 2018, 7:02
Autor: Paweł Guszała
W dobie debaty o negatywnych skutkach powstawania w miastach centrów handlowych warto zwrócić uwagę na zestawienie przygotowane przez firmę CBRE. Jak można przeczytać na ich stronie internetowej, raport poza przybliżeniem zmian na rynku handlowym w pierwszej połowie roku, analizuje efekty ograniczenia handlu w niedziele oraz skutki wprowadzenia zakazu dla poszczególnych uczestników rynku.
My skoncentrowaliśmy się na raporcie z czysto statystycznej strony. W dokumencie są 2 zestawienia: ranking 10 miast z największą liczbą obiektów handlowych oraz ranking 10 miast z najwyższym nasyceniem powierzchnią handlową. W tym pierwszym niezmiennie pierwsze miejsce zajmuje stolica, w której działa aż 37 obiektów handlowych. Wrocław z 18 obiektami jest dopiero na 4 miejscu za Poznaniem (20) i Gdańskiem (19).
Dla nas bardziej interesujący jest ranking miast z najwyższym nasyceniem powierzchnią handlową. W nim na pierwszym miejscu w Polsce jest Zgorzelec (1672 m kw. na tysiąc mieszkańców). Na 10 pozycji znalazła się Jelenia Góra (1 110 m kw. na tysiąc mieszkańców). W zestawieniu jest jeszcze inne dolnośląskie miasto - Kłodzko (1 148 m kw. na tysiąc mieszkańców).
W pierwszej połowie 2018 roku w Polsce przybyło łącznie ponad 160 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, a w budowie pozostaje 540 tys. mkw. Analitycy CBRE uważają, że na koniec 2018 roku oddane do użytku zostanie nowych 460 tys. mkw., a to oznacza wzrost w porównaniu do 2017 roku o 27 procent.