Kolej gondolowa z Pecu pod Sněžkou na najwyższy szczyt Karkonoszy do 26 kwietnia jest w konserwacji. W tym czasie wyciąg w dni robocze jest nieczynny. W zależności od siły wiatru kolej jest uruchamiana tylko w weekendy i święta.
Aktualną sytuację, dotyczącą otwarcia wyciągu, można sprawdzać na żywo na stronie operatora Kolej gondolowa
Tradycyjna dwumiejscowa kolejka linowa działała przez cały rok, wożąc turystów od 1949 do 2 września 2012 roku, kiedy to zakończono jej eksploatację. W tym czasie na szczyt Śnieżki wjechało ponad 7,2 miliona pasażerów. W latach 2012 – 2013 nastąpiła kompleksowa przebudowa urządzenia.
Nowa kolejka prowadzi pierwotną trasą, jedynie jej dolna stacja w Pecu pod Śnieżką jest przesunięta niżej, pod schronisko Lesovna. Podczas budowy zastosowano nowoczesne technologie – jest to jednolinowa kolejka gondolowa z sześcioosobowymi zamkniętymi kabinami, które na stacjach są wyprzęgane z liny nośno-napędowej. Wagoniki najpierw wwożą pasażerów do stacji pośredniej na szczycie Ruzohorky, a później docierają do górnej stacji, położonej nieco poniżej szczytu Śnieżki (na wysokości 1588 m n.p.m). W sumie oba odcinki kolei mają 3759 metrów długości.
Pokonanie 749 metrów różnicy wzniesień, zajmuje ok. 15 minut. Ze względu na ochronę przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym na szczyt w ciągu godziny może wjechać jedynie 250 osób. W sezonie trzeba więc nie raz „odstać” godziny w kolejce do kolejki.