Piątek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 10662
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Pałac Bobrów – byłby dobry na dom dla Harrego Pottera

Czwartek, 12 grudnia 2024, 4:08
Autor: RaZ
Mysłakowice: Pałac Bobrów – byłby dobry na dom dla Harrego Pottera
Fot. MT
Gdyby nie to, że zaniedbany i popadający w ruinę, mógłby aspirować do scenerii filmów z Harrym Potterem… Pałac w Bobrowie, położony na skraju Rudawskiego Parku Krajobrazowego - to zabytek o bogatej historii i ciekawej architekturze, który przyciąga uwagę miłośników historii oraz architektury.

Zlokalizowany na skarpie nad rzeką Bóbr, w pobliżu granic Rudaw Janowickich, Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich, pałac jest nie tylko świadkiem minionych wieków, ale także symbolem zmieniających się losów regionu.

Na początku lat 90. XX wieku gmina Mysłakowice stała się właścicielem majątku, a w 1994 roku sprzedała go Polsko-Niemieckiemu Stowarzyszenie Promocji Na Rzecz Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska. Niestety, pomimo nadziei na odbudowę i rewitalizację, pałac nie doczekał się odpowiedniej ochrony ani prac konserwatorskich, w odróżnieniu od innych pobliskich zabytków, takich jak te w Łomnicy czy Karpnikach. W 2024 został ponownie wystawiony na sprzedaż.

Historia Bobrów pałacu sięga około 1450 roku, kiedy to na miejscu obecnego obiektu wzniesiono pierwszy murowany budynek, pełniący prawdopodobnie funkcję strażnicy lub zamku. W II połowie XV wieku majątek przeszedł w ręce rodziny Schaffgotschów, a na przełomie XVI i XVII wieku Nickel von Zedlitz zbudował prosty kamienny dwór. Kolejna rozbudowa miała miejsce w połowie XVII wieku, po której majątek przeszedł w ręce Anny von Nostitz.

Były rody, był i zakon

W ciągu wieków pałac zmieniał właścicieli – zarówno potężnych rodów, takich jak Schaffgotschowie, jak i instytucji, w tym zakonu jezuickiego. W końcu XIX wieku pałac trafił w ręce Hansa Rudolfa von Deckera, który przeprowadził gruntowną przebudowę według planów berlińskiego architekta Paula Roetgera.

Do 1921 roku pałac pozostawał w rękach rodziny von Decker, a w okresie przed II wojną światową pełnił funkcję obiektu szkoleniowego SA.

Po zakończeniu wojny, w pałacu ulokowano około 4000 żołnierzy Armii Czerwonej, a po ich wycofaniu obiekt stracił na znaczeniu.

W kolejnych latach zmieniał swoje funkcje – stał się ośrodkiem dla uchodźców politycznych z Grecji, a później ośrodkiem kolonijnym dla dzieci.

Niestety, z biegiem lat pałac popadł w ruinę, a jego stan się pogarszał, zwłaszcza po usunięciu dachówki w latach 70. XX wieku.

Pięknie ale nie można oglądać

Pomimo dużych zniszczeń Pałac w Bobrowie wyróżnia się ciekawą architekturą.

Dekoracje pałacu są ładne niestety nie można ich obejrzeć. Wejścia na teren ruin pałacu są szczelnie zamknięte - nawiązują do stylu neorenesansowego z wpływami francuskimi i niderlandzkimi.

Wnętrza charakteryzują się licznymi szczytami, wykuszami i wieżyczkami. Mimo że wiele z elementów architektonicznych uległo zniszczeniu, pałac wciąż posiada swój urok i świadczy o dawnym przepychu.

Twoja reakcja na artykuł?

6
7%
Cieszy
6
7%
Hahaha
3
3%
Nudzi
34
37%
Smuci
7
8%
Złości
36
39%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
644
Tak
19%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Trump robi show: 100 dekretów w 1 dzień?!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Mamy nowych policjantów
 
112
Czołówka na Wincentego Pola
 
112
Kto rozpoznaje wandali?
 
Aktualności
Czy Jelenia Góra jest najdłuższa w Polsce?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group