Na miejscu było 12 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Działa też grupa ratownictwa chemicznego z Legnicy, która ustalała skład substancji, składowanej w tym magazynie.
- Pali się w pustym pomieszczeniu produkcyjno-magazynowym. Z tego, co udało nam się ustalić, najprawdopodobniej pali się kwas monochlorooctowy oraz tworzywa sztuczne – powiedział oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Ciosk. - Każde zadymienie jest szkodliwe, a takie jeszcze bardziej. Nie możemy mieć 100-procentowej pewności, że to pali się to, co ustaliliśmy. Dlatego działania prowadzimy bardzo ostrożnie – tłumaczył rzecznik strażaków.
Chwilę po przyjeździe na miejsce strażacy weszli do środka, ale gdy dostrzegli palety z podejrzanymi substancjami, zdecydowano o wycofaniu ludzi. Na miejsce przyjechała grupa chemiczna z Legnicy i prowadzone były dalsze czynności. Chemicy weszli w specjalnych kombinezonach, aby rozpoznać sytuację w środku budynku. - Plan jest taki, żeby wyciągać pojedynczo palety z pierwszego piętra, na którym się znajdują. Jest ich około 20 – informował Andrzej Ciosk. - Wchodziliśmy oknami, przy pomocy drabin – dodał oficer prasowy PSP w Jeleniej Górze.
- Na czas, kiedy było zagrożenie i nie bardzo wiedzieliśmy jakie środki chemiczne się palą, dlatego podjęto decyzję, żeby ograniczyć możliwość kontaktu mieszkańców Jeleniej Góry z tym dymem. Przede wszystkim dotyczy to części miasta, gdzie znajduje się była Celwiskoza – powiedział obecny na miejscu wiceprezydent Jerzy Łużniak.
Tereny byłej Celwiskozy po raz kolejny dotknięte są pożarem. Czy Miasto zamierza wpłynąć w jakiś sposób na właściciela, by zabezpieczył odpowiednio opuszczone budynki? - Niestety, właścicielem tych terenów są różnego rodzaju fundacje, spółki, spółeczki. Kiedyś zostało to w dziwny sposób sprywatyzowane i dzisiaj mamy problem z właścicielami tego terenu. Będziemy starać się zmobilizować policję i prokuraturę do zbadania, czy tutaj w odpowiedni sposób są zabezpieczone środki chemiczne – dodał Jerzy Łużniak.