Środa, 12 lutego
Imieniny: Juliana, Modesta
Czytających: 7546
Zalogowanych: 58
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Sara proponuje nowoczesne schronisko w Karkonoszach

Poniedziałek, 6 stycznia 2025, 4:42
Autor: MJr
Karkonosze: Sara proponuje nowoczesne schronisko w Karkonoszach
Fot. Sara Pastusiak
- Przeszukiwałam internet, aby znaleźć jakąś świetną lokalizację w górach. I znalazłam. W Karkonoszach, na drugim końcu Polski - opowiada Sara Pastusiak, studentka Politechniki Lubelskiej. W ramach pracy dyplomowej zaprojektowała... nowoczesne schronisko nad Śnieżnymi Kotłami.

Projekt Sary powstał tylko i wyłącznie na potrzeby pracy dyplomowej i nigdy nie był rozpatrywany jako możliwy do wdrożenia i budowy.

Faktem jednak jest, że w tym miejscu, w którym Sara zaprojektowała obiekt, schronisko kiedyś naprawdę istniało, lecz było o wiele mniejsze. Pisał o tym m.in. Sławek Gortych w swojej książce "Schronisko, które przestało istnieć" (fragment poniżej).

Kiedy przez próg schroniska przechodzili Maksymilian i Szulc, oślepił ich blask reflektorów samochodu, który ostro skręcił ze szlaku i pędził wprost w ich kierunku.

Chwilę później powietrze przeszył szum trących o żwirowe podłoże opon, który mieszał się z piskiem hamulców. Z auta wypadło kilku mężczyzn.

- Ręce do góry! Rzuć broń! - wrzeszczeli jednocześnie.
- A nie mówiłem, że będą potrzebowali pomocy?! Żeby tak zawsze ludzie mi wierzyli - wysapał mężczyzna, gramoląc się z auta.

Maksymilian nie dowierzał własnym oczom. Był to nie kto inny jak Jacek Węglorz, jagniątkowski łowca sensacji.

Najpierw był szewc, a później "pralnia"

A historia tego miejsca jest rzeczywiście wyjątkowa. Pierwszy obiekt nad Śnieżnymi Kotłami powstał w 1837 r. i był to mały, drewniany budyneczek. Były tam tylko 2 miejsca noclegowe oraz jadalnia z dwoma stołami. Pierwszym dzierżawcą był szewc z Cieplic, a późniejszy jego szwagier.

W 1858 r. postawiono nowe, parterowe schronisko kamienne z drewnianym oszalowaniem ścian szczytowych. Oprócz 21 miejsc noclegowych była tam też jadalnia oraz... sala do prania bielizny. Później obiekt przejął karczmarz z Piechowic.

Dopiero pod koniec XIX wieku powstał potężny hotel górski, jeden z największych w Sudetach. Nowy budynek wyróżniał się niekonwencjonalną formą, zupełnie niepasującą do Karkonoszy, a szczególnie wysoką wieżą widokową. Jego architektura była inspirowana bryłą... zamku Chojnik.

Sygnalizacja świetlna na wieży pokazywała po zmroku drogę do schroniska oraz informowała o... wolnych miejscach. W środku było w sumie 5 sal restauracyjnych i 60 miejsc noclegowych. W 1905 uruchomiono tam... telefon.

Turyści ucierpieli przez olimpiadę

Schronisko później wielokrotnie przebudowywano – w 1920, 1928, 1936 i 1942. Na początku II wojny światowej obiekt przejęło niemieckie wojsko (Luftwaffe) na ośrodek wypoczynkowy dla swoich żołnierzy. W 1944 uruchomiono w nim stację radiolokacyjną, której betonowe resztki są widoczne do dnia dzisiejszego.

Po wojnie rozpoczął się kolejny remont schroniska, a w 1951 zostało przejęte przez PTTK. W 1960 umieszczono w wieży telewizyjną stację przekaźnikową, co było związane ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rzymie. Wiązało się to jednak z zamknięciem tego obiektu dla turystów.

Od tego czasu obiekt pełni funkcję stacji przekaźnikowej dla potrzeb telewizji. Po kolejnym remoncie w latach 70. pracuje w nim kilkuosobowa załoga.

Kiedy znowu schronisko będzie otwarte?

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pomysły ponownego otwarcia tam schroniska.

- Przecież technologia jest już tak nowoczesna i zminiaturyzowana, nie chyba ma potrzeby zajmowania całego obiektu dla działalności nadawczej - słyszymy.

Mimo iż obecnie budynek jest zamknięty dla turystów, to w skrajnych warunkach pogodowych mogą oni uzyskać w nim pomoc – pracownicy wielokrotnie pomagali ratować ludzkie zdrowie i życie.

Faktem jednak jest, że koncepcja i projekt Sary są wyjątkowo ciekawe. Choć budowa takiego obiektu jest niemożliwa (z różnych przyczyn) to jest przykładem tego, jak współczesna architektura teoretycznie mogłaby współistnieć z otoczeniem w górach.

Oczywistym jest, że pojawią się głosy oburzenia, że nie pasuje do reszty, że co to jest, że takie coś można sobie w środku miasta budować. I będzie to racją. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko studencka fantazja technicznie doskonale zaprojektowana, a Sara dyplom zdała z wyróżnieniem.

Twoja reakcja na artykuł?

72
56%
Cieszy
7
5%
Hahaha
4
3%
Nudzi
4
3%
Smuci
5
4%
Złości
36
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy ktoś zastawił Ci kiedyś samochód i nie mogłeś/aś wyjechać?

Oddanych
głosów
367
Tak
60%
Nie
25%
Nie parkuję w miejscach, w których może się coś podobnego zdarzyć
15%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Poczta Polska: Od potęgi do zapaści
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Ciekawe miejsca
Kowary – tu modlili się górnicy przed zjazdem pod ziemię
 
Jelenia Góra - KARR
Do 200.000 PLN dla firm poszkodowanych w powodzi
 
Jelonka wczoraj
14 luty – będzie nowe święto
 
112
Drobna kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group