To doskonała okazja, aby podczas pieszego spaceru lub rowerowej wyprawy zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w fascynującej przeszłości tego regionu.
Historia przemysłu metalurgicznego
Miedzianka i okolice niegdyś mogły uchodzić za prawdziwe zagłębie górnicze. Dzięki bogatym rudom metali miejscowości rozkwitała, aż do czasów po II wojnie światowej. Wtedy to rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znaczących szkód górniczych na terenie Miedzianki. Pomimo 450-letniej historii miasta, jego walorów architektonicznych i krajobrazowych, podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji osady.
Warto jednak pamiętać, że w okolicy zlokalizowane były istotne obiekty przemysłowe, takie jak płuczkownia i huta miedzi, której ruiny można odnaleźć w lesie na granicy Miedzianki i Ciechanowic, nieco poniżej starego wiaduktu nad torami kolejowymi.
Pierwsze wzmianki o tych urządzeniach pochodzą z 1718 roku, kiedy to na tym terenie funkcjonowała niewielka płuczka oraz piec szybowy. Przez kolejne lata te zakłady były wielokrotnie rozbudowywane i modernizowane, a ich działalność trwała aż do połowy XIX wieku.
Płuczkownia, jako kluczowy element w procesie hutniczym, służyła do oczyszczania surowców metalurgicznych, takich jak rudy metali czy węgiel. Jej głównym zadaniem było usuwanie zanieczyszczeń, co miało kluczowe znaczenie dla jakości produkowanych materiałów. Współczesne pozostałości po tych zakładach to ruiny zabudowań płuczkowni i huty, staw hutniczy oraz hałdy żużla, które schodzą aż do rzeki Bóbr.
Sztolnia Helener – podziemna historia
Nieopodal ruin huty znajduje się wylot sztolni Helener, która odwadniała pole wschodnie. Jej drążenie rozpoczęto w 1747 roku, a w połowie XIX wieku osiągnęła długość około 2400 metrów. Sztolnia była drożna w kierunku Przybkowic i pełniła swoją funkcję przez długie lata. Warto zauważyć, że wykorzystywana była również w latach 1948–1955, kiedy to działała tu kopalnia uranu. Dziś z pozostałości sztolni pozostał jedynie niewielki fragment betonowej obudowy, a zawał wciąż wypuszcza wodę, przypominając o dawnej świetności tego miejsca.
Warto wspomnieć, że w bezpośredniej bliskości ruin huty znajdują się inne otwory sztolni, np. Miedziankowska tuż przy wspomnianym wiadukcie. Powoduje to, że klimat tego miejsca przypomina ten rodem z filmów fantasy o krasnoludach drążących podziemne królestwa….