Tor jest ciężki i nie wiadomo czego się spodziewać, bo byliśmy na treningu przedolimpijskim - temperatura była plusowa, a jak spadnie dosyć pokaźnie, to ten tor będzie jeszcze cięższy - ocenia Maciej Kurowski, który wystartuje w "jedynce" i celuje w czołową "15". - Nie ukrywam, że chciałbym powtórzyć wynik z Pucharu Świata - wyznał jeleniogórzanin, który w lutym 2017 r. zajął na koreańskim torze rewelacyjne 11. miejsce, a w sztafecie Polacy w składzie Maciej Kurowski, Ewa Kuls, Wojciech Chmielewski/ Jakub Kowalewski byli na 8. pozycji.
Przed olimpijskim startem, naszych saneczkarzy czekają występy w Pucharze Świata: Oberhof, Koenigssee i Lillehammer. - Jestem dobrej myśli - dodał Kurowski, który przyznaje, że z tyłu głowy pozostaje myśl, że wkrótce Igrzyska, więc będzie się starał bezpiecznie przebrnąć przez najbliższe starty w Niemczech i Norwegii. - Stawiamy sobie wysokie cele, bo znamy te tory. Z roku na rok robimy postępy i chcielibyśmy tę tendencję utrzymać - wyznał Wojtek Chmielewski, który w parze z Kubą Kowalewskim zeszły sezon zakończył na 12. miejscu. - Tor w Pjongczangu zawsze jest dobrze przygotowany, są elementy, które zaskakują zawodników - trudne technicznie, aczkolwiek z tą ilością ślizgów możemy powiedzieć, że będziemy tam walczyć, a nie walczyć z torem - stwierdził Wojciech Chmielewski, który na Igrzyskach celuje z partnerem w pierwszą dziesiątkę.
W saneczkarstwie bardzo istotną rolę odgrywa sprzęt i możliwość regularnych treningów. Przypomnijmy, w Polsce nie ma żadnego toru z prawdziwego zdarzenia, a od lat mistrzostwa Polski rozgrywane są w łotewskiej Siguldzie. - Na pewno ze sprzętem przeskoczyliśmy kolejną półkę, jednak ciężko jest doścignąć najlepszych, bo mają swoje tory i cały czas nad tym pracują, mogą coś zmieniać, a my takich możliwości nie mamy - dodał Chmielewski.
Jeleniogórscy sportowcy przygotowują się do startów w obiektach Term Cieplickich, pod okiem Pawła Zimonia i jak widać, efekty są widoczne - za naszymi saneczkarzami najlepszy sezon w karierze (Kowalewski/ Chmielewski na początku 2016 roku wywalczyli w Koenigssee młodzieżowe mistrzostwo świata). - Przede wszystkim korzystaliśmy z sali zapaśniczej, siłowni, bieżni tartanowej, odnowy biologicznej, a także z gabinetu fizjoterapii prowadzonego przeze mnie - powiedział Paweł Zimoń. - Sam trening to tylko składowa tego wszystkiego - psycholog, dietetyk sportowy, przygotowanie i podejście do treningu, trener - to ogromne puzzle, które trzeba poskładać, mieć wyczucie na zmiany - wyznał P. Zimoń, który wypłynął na szerokie wody m.in. dzięki współpracy z Mają Włoszczowską. - Z chłopakami znamy się już 3 lata - są to wspaniali zawodnicy, niesamowicie pozytywni ludzie. Borykali się z problemami zdrowotnymi i stwierdziliśmy, że warto zrobić taki program pilotażowy i jest to baza do dalszej pracy - dodał Zimoń.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu zaplanowano w dniach 9-25.02.2018 r.