Poniedziałek, 7 kwietnia
Imieniny: Donata, Jana
Czytających: 7155
Zalogowanych: 51
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz himalaistów

Niedziela, 10 marca 2019, 8:49
Aktualizacja: Wtorek, 12 marca 2019, 6:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jubileusz himalaistów
Fot. Przemek Kaczałko
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zebrali się członkowie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego, miłośnicy wspinaczki oraz zainteresowani dokonaniami poprzednich, jak i obecnych pokoleń himalaistów. Obchody pod hasłem "Śladami uczestników" były upamiętnieniem wyprawy jeleniogórzan z 1979 roku, którzy zdobywali Himalaje.

Jerzy Pietkiewicz, Konstanty Bałuciński, Zbigniew Czyżewski, Bogdan Dejnarowicz, Roman Hryciów, Józef Koniak, Jerzy Pietrowicz, Julian Ryznar, Wiktor Szczypka, Kazimierz Śmieszko, Marian Tworek, Krzysztof Wielicki, Ryszard Włoszczowski, Jerzy Woźnica, Marian Piekutowski - to uczestnicy jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje w 1979 r.

Jak opowiadali organizatorzy, "geneza wyprawy sięga 1977 roku i ataku filarem północnym na Hindukusz Kohe Szachaura (7116 m). To w tej wyprawie, w której wzięli udział A. Lwow, J. Pietkiewicz i K. Wielicki zrodził się pomysł Annapurna Południowa 1979 r.

Podróż Jelczem trwała 28 dni i przebiegała przez: Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie. Grupa samochodowa nie została przepuszczona przez granice irańsko-ofgańską z powodu wojny domowej i musiała kierować się na południe w stronę Pakistanu.

Spotkanie w JCK było okazją do wielu wspomnień - opowiadano o "Złotej Dekadzie Polskiego Himalaizmu", porównywano ekwipunek z 1979 roku z tym z 2019 roku, który zaprezentował Rafał Fronia, który podziwia dokonania swoich poprzedników.

Nie wiem, czy z pokolenia na pokolenie stajemy się coraz mniej ambitni i mniej waleczni, ale coś w tym jest. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić zorganizowania wyprawy bez łączności satelitarnej, bez prognoz pogody - wyznał R. Fronia, który nawiązał również do wyżywienia. - Całość ekwipunku wyżywieniowego to było ponad 400 kilogramów, a podczas ich wyprawy na Annapurnę to było 2140 kilogramów. Tej żywności nie było więcej, tylko teraz jest liofilizowana - mówił jeleniogórski himalaista, który zaznaczał, że sprzęt również jest obecnie dużo lżejszy.

W programie spotkania była też retrospekcja z uczestnikami wyprawy, rozmowa "na żywo" z Krzysztofem Wielickim, opis II etapu "Śladami uczestników", opis dojścia do bazy pod Annapurną Południową, prezentacja tablicy pamiątkowej 2019 oraz flagi jubileuszowej oraz podziękowania i luźne rozmowy.

W wyprawie w 1979 r. pomimo zdobycia szczytu przez Krzysztofa Wielickiego i Kazimierza Śmieszko - wspinaczka przyniosła tragedię. Śmierć poniosło trzech wspinaczy: Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz i Julian Ryznar. Chcąc upamiętnić tę tragedię w szczególny sposób, zaplanowano w drugim etapie projektu "Śladami uczestników" - wyjazd partnerski do Nepalu w rejon Annapurna Circuit dokładnie w 40-tą rocznicę wyprawy. Celem głównym wyjazdu jest odszukanie i dotarcie do tablicy pamiątkowej zamieszczonej w 1988 roku pod Annapurną południową. Będzie to szczególny gest upamiętniający te tragiczne wydarzenia - informują członkowie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.

Szczegółowe informacje nt. projektu dostępne są na stronie: https://sladamiuczestnikow1979.blogspot.com

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jakie filmy najbardziej lubisz oglądać?

Oddanych
głosów
525
Filmy akcji
17%
Obyczajowe
10%
Komedie
16%
Horrory
8%
Dokumentalne
10%
Opery mydlane
2%
Hity kinowe sprzed lat
6%
Wojenne
4%
Westerny
4%
Znane polskie
7%
Inne
8%
Nie oglądam wcale filmów
8%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Koszykówka
Półfinał nie dla nas. Zagłębie zdeklasowało wszystkich
 
Polityka
Wiceminister Kropiwnicki zaprasza na sobotnie spotkanie z R. Trzaskowskim
 
Piłka nożna
Ostry doping obu obozów przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Sportowa przyszłość w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group