Jerzy Pietkiewicz, Konstanty Bałuciński, Zbigniew Czyżewski, Bogdan Dejnarowicz, Roman Hryciów, Józef Koniak, Jerzy Pietrowicz, Julian Ryznar, Wiktor Szczypka, Kazimierz Śmieszko, Marian Tworek, Krzysztof Wielicki, Ryszard Włoszczowski, Jerzy Woźnica, Marian Piekutowski - to uczestnicy jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje w 1979 r.
Jak opowiadali organizatorzy, "geneza wyprawy sięga 1977 roku i ataku filarem północnym na Hindukusz Kohe Szachaura (7116 m). To w tej wyprawie, w której wzięli udział A. Lwow, J. Pietkiewicz i K. Wielicki zrodził się pomysł Annapurna Południowa 1979 r.
Podróż Jelczem trwała 28 dni i przebiegała przez: Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie. Grupa samochodowa nie została przepuszczona przez granice irańsko-ofgańską z powodu wojny domowej i musiała kierować się na południe w stronę Pakistanu.
Spotkanie w JCK było okazją do wielu wspomnień - opowiadano o "Złotej Dekadzie Polskiego Himalaizmu", porównywano ekwipunek z 1979 roku z tym z 2019 roku, który zaprezentował Rafał Fronia, który podziwia dokonania swoich poprzedników.
Nie wiem, czy z pokolenia na pokolenie stajemy się coraz mniej ambitni i mniej waleczni, ale coś w tym jest. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić zorganizowania wyprawy bez łączności satelitarnej, bez prognoz pogody - wyznał R. Fronia, który nawiązał również do wyżywienia. - Całość ekwipunku wyżywieniowego to było ponad 400 kilogramów, a podczas ich wyprawy na Annapurnę to było 2140 kilogramów. Tej żywności nie było więcej, tylko teraz jest liofilizowana - mówił jeleniogórski himalaista, który zaznaczał, że sprzęt również jest obecnie dużo lżejszy.
W programie spotkania była też retrospekcja z uczestnikami wyprawy, rozmowa "na żywo" z Krzysztofem Wielickim, opis II etapu "Śladami uczestników", opis dojścia do bazy pod Annapurną Południową, prezentacja tablicy pamiątkowej 2019 oraz flagi jubileuszowej oraz podziękowania i luźne rozmowy.
W wyprawie w 1979 r. pomimo zdobycia szczytu przez Krzysztofa Wielickiego i Kazimierza Śmieszko - wspinaczka przyniosła tragedię. Śmierć poniosło trzech wspinaczy: Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz i Julian Ryznar. Chcąc upamiętnić tę tragedię w szczególny sposób, zaplanowano w drugim etapie projektu "Śladami uczestników" - wyjazd partnerski do Nepalu w rejon Annapurna Circuit dokładnie w 40-tą rocznicę wyprawy. Celem głównym wyjazdu jest odszukanie i dotarcie do tablicy pamiątkowej zamieszczonej w 1988 roku pod Annapurną południową. Będzie to szczególny gest upamiętniający te tragiczne wydarzenia - informują członkowie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.
Szczegółowe informacje nt. projektu dostępne są na stronie: https://sladamiuczestnikow1979.blogspot.com