Grupie towarzyszyły trzy nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, w tym dyrektor Elwira Kozak, nauczycielka języka niemieckiego Dorota Kwiatkowska oraz nauczycielka języka angielskiego Beata Krop, która jest członkiem Stowarzyszenia.
Grupa przybyła już 1 lipca 2019 r., wszyscy mieli prywatne zakwaterowanie, głównie u członków Stowarzyszenia. Uczniowie byli w Erftstadt po raz pierwszy, dla niektórych był to nawet ich pierwszy pobyt za granicą. Grupa uczestniczyła m.in. w spotkaniu Rady Miasta Erftstadt, w trakcie którego burmistrz Volker Erner przywitał uczestników bardzo serdecznie i cieszył się, że za pośrednictwem Stowarzyszenia właśnie tak młodzi obywatele Jeleniej Góry odwiedzają partnerskie miasto Erftstadt - relacjonują uczestnicy wyjazdu.
Herbert Wirtz, członek Stowarzyszenia Miast Pratnerskich, mówi:
Naszym priorytetem jest to, aby - szczególnie w młodym pokoleniu - zakotwiczyć niemiecko-polską przyjaźń jako coś zupełnie normalnego, każdy z tych młodych ludzi będzie rozpowszechniał tę ideę w gronie swoich przyjaciół i w swojej rodzinie, jeśli wróci z pozytywnymi wrażeniami z Erftstadt.
Młodzież z Jeleniej Góry wzięła udział w lekcjach w szkole Gottfried-Kinkel-Realschule, a uczniowie niemieccy oprowadzili ich po szkole. Nauczycielki również zwiedziły szkołę oraz odbyły obszerną i interesującą rozmowę, dotyczącą organizacji i metod pracy. Ich opiekunem i przewodnikiem w tym dniu był niemiecki kolega, Helmut Trué, który we wrześniu odwiedzi Jelenią Górę ze swoją klasą. Te kontakty również zostały nawiązane przez Stowarzyszenie Miast Partnerskich i będą nadal objęte jego patronatem.
Na zaproszenie miasta Erftstadt na uroczystości jubileuszowe w dniach 6 i 7 lipca przybyła również delegacja władz miasta Jelenia Góra: Janusz Łyczko - zastępca prezydenta miasta, Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miasta i Bożena Wachowicz-Makieła - wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Zarówno Wojciech Chadży, jaki i Bożena Wachowicz-Makieła są - podobnie jak obecnie 15 innych mieszkańców Jeleniej Góry - członkami niemieckiego Stowarzyszenia z Erftstadt. Stowarzyszenia, którego pracę doceniają i wspierają.
W sobotę, 6 lipca 2019 r. na stoisku Stowarzyszenia odbyła się prezentacja książki. Dr Mateusz Hartwich przedstawił swoją nową „Księgę Wspomnień i Postrzegania” (tytuł polskojęzycznej wersji: „Pamięć o szkole i mieście”), w której po raz pierwszy zebrano w jednej książce wspomnienia pokolenia niemieckich pomocników przeciwlotniczych i polskich dzieci wojennych. Łączy ich to, że wszyscy uczęszczali do tej samej szkoły średniej w Hirschberg lub Jeleniej Górze - przed wojną, w jej trakcie i po jej zakończeniu.
Po tygodniu pełnym wrażeń grupa uczniów opuściła miasto partnerskie. Goście nie szczędzili pochwał dla zróżnicowanego programu, w ramach którego odwiedzili trójkąt graniczny Maastricht, Liège, Aachen, a hasło przewodnie wyjazdu: „Jak działa Europa” było widoczne niemal w każdym punkcie tej wycieczki, zwiedzili również metropolię Kolonia i oczywiście Erftstadt. Młodzież była również bardzo wdzięczna za ciepło, troskę i życzliwość, z jaką zostali tu przyjęci przez przyjaciół i członków Stowarzyszenia. Wszyscy chcieliby tu chętnie wrócić i otrzymali zapewnienie, że są zawsze mile widziani w Erftstadt - dodają.
Stowarzyszenie Miast Partnerskich pracuje nad kolejnymi obszarami, w zakresie których mogłaby rozwijać się współpraca obu miast. Po udanym nawiązaniu kontaktów pomiędzy scenami jazzowymi i szkołami, w przyszłym roku rozpocznie się kontakt na płaszczyźnie chóralnej.