Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14223
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie fotografie jako luksusowa pamiątka

Niedziela, 13 sierpnia 2023, 10:25
Autor: Robert Rzeszowski, kustosz Zbiorów Historycznych Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Jelenia Góra: Karkonoskie fotografie jako luksusowa pamiątka
Widok na Śnieżkę i obecne schronisko Obři bouda, pozujący turyści, z teki fotografii Adolfa Rehnerta, 1891 r.
Fot. Muzeum Karkonoskie
W latach 80-tych i 90-tych XIX w., zarówno wydawcy z Niemiec, jak i wydawcy miejscowi zaczęli oferować w sprzedaży albumy i teki ze zdjęciami Karkonoszy jako luksusową pamiątkę. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi technik fotograficznych a tym samym możliwością masowego kopiowania fotografii i rozwojowi technik drukarskich. Takie albumy i teki są w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Karkonoskie fotografie z tek i albumów będzie można zobaczyć w Muzeum Karkonoskim w końcu października 2023 roku na wystawie „Świat Dawnej Fotografii z Europy w Karkonosze 1850-1918”. Na wystawie znajdą się również fotografie z tek i albumów z karkonoskiego muzeum we Vrchlabi, które jest współorganizatorem wystawy.

Od początku lat 90-tych XIX w., produkowane są na skalę masową, luksusowe pamiątki w postaci tek i albumów fotografii. Zdjęcia wykonane przez Eduardo Mertensa z Berlina, Adolfa Rehnerta z Lwówka Śląskiego i jego syna Hermanna, Franza Pietschmanna i innych fotografów są wykonywane w drukarniach i pracowniach wydawców takich jak Max Leipelt , Reinhold Liedl czy Fritz Vogel z Cieplic czy Julius Seifert i Franz Pietschmann z Jeleniej Góry.

Sprzedawane są też z okazji świąt jako luksusowy prezent w wielu sklepach papierniczych , drogeriach czy sklepach z pamiątkami. Albumy i teki, pięknie oprawione, w barwione , tłoczone , srebrzone i złocone oprawy często z secesyjnymi nadrukami i ilustracjami to dzieła sztuki i rzemiosła. W tych luksusowych oprawach oferowano zestawy fotografii na kartonie, często w ozdobnych oprawach z opisami znanych karkonoskich miejsc ,obiektów i atrakcji turystycznych, widoków gór i miejscowości, wodospadów czy schronisk itp. Często na początku albumu zamieszczano krótki opis, wstęp z komentarzem, a nawet dedykację np. dla sponsora. Zdjęcia formatu 18 x 24, 24 x 31 cm, czy 23 x 29 i większe były sprzedawane w zestawach od 15 do dwudziestu kilku fotografii – widoków Karkonoszy. Największym wydawcą tek i albumów z fotografiami i widokami Karkonoszy był Max Leipelt. Powstawały w jego zakładzie działającym w Cieplicach na zapleczu Hirschbergerstrasse 13 ( obecnie Plac Piastowski.

W Jeleniej Górze swoje atelier wraz z drukarnią w pobliżu obecnego teatru na ulicy Wojska Polskiego 57 posiadał Franz Pietschmann zajmujący się masową produkcją pamiątek turystycznych w regionie. Wydawał je także Julius Seifert prowadzący swą działalność na obecnej ulicy 1-ego Maja pod nr. 6-10. Tutaj na piętrze jednej z kamienic działała mała drukarnia. Produkcja tek i albumów turystycznych przetrwała do początków XX w. Rozwój technik drukarskich i masowa tania produkcja drukowanych zdjęć spowodowała upadek wielu zakładów fotograficznych i drukarni po 1918 roku. Ostatnim zaobserwowanym masowym producentem drukowanych czarno-białych fotografii karkonoskich jako pamiątek było wydawnictwo o nazwie Neue Photografische A.-G., z Berlina- Steglitz które produkowało masowo fotografie jako pamiątki turystyczne nie tylko z Karkonoszy. Były to jednak tanie masowe fotografie wydrukowane na cienkim białym papierze bez oprawy. Kryzys po wojnie i wysokie koszty produkcji spowodowały stopniowy zanik tek i albumów fotograficznych. Mimo to jeszcze w 1908 r. , w atelier Hermana Rehnerta z Lwówka Śl. Syna słynnego Adolfa Rehnerta, powstała piękna teka fotografii tego miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

16
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
92
Tak
37%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group