Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 8349
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 15 grudnia

Niedziela, 15 grudnia 2024, 20:29
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 15 grudnia
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Sarek. Ulf Kvensler

Anna Samuelsson została znaleziona w górach w okolicach Aktse w Szwecji. Żyje, ale nie jest z nią najlepiej. Wyziębienie to nie wszystko, ma liczne rany i siniaki, złamanie przedramienia. Można by przyjąć, wersję upadku z wysokości, gdyby nie ślady na szyi, jak po przyduszaniu. Mimo jej stanu prowadzący sprawę inspektor decyduje się na przesłuchanie Anny, bo czas może się okazać na wagę czyjegoś życia.

|Wiemy, że Anna nie była sama. Na planowany urlop w góry wybrała się ze swoim partnerem Henrikiem Ljungmanem i przyjaciółką jeszcze z czasów studiów, Mileną Tankovic. Mieli jechać w te same miejsca co zwykle, czyli znane i popularne Kungsleden, Abisko. W ostatniej chwili do tej stałej paczki dołączył Jacob Tessin, nowy chłopak Mileny i to on zaproponował inną trasę. Park Narodowy Sarek, najstarszy park w Europie, to jest wyzwanie.

W zasadzie nie ma wytyczonych szlaków ani infrastruktury. Piękna, ale bezwzględna przyroda, do tego nieprzewidywalna pogoda, zwłaszcza we wrześniu, to wszystko sprawia, że wędrowanie po Sarku jest trudne, niebezpieczne i zdecydowanie dla wytrawnych turystów.

@Jak to się stało, że zmiana planów została przyjęta? Co się zdarzyło w drodze? Anna twierdzi, że Milena nie żyje, ale nie potrafi wskazać miejsca, gdzie widziała ją po raz ostatni. A co z resztą uczestników?

Nieoczywisty, zaskakujący, trzymający w napięciu do samego końca thriller, najlepszy debiut 2022 roku według Szwedzkiej Akademii Kryminału. Uroków Sarka autor zaznał osobiście na własnej skórze. Na potrzeby książki wybrał się tam z grupą przyjaciół, osobami doświadczonymi w górskich wyprawach. Czy poleca? Twierdzi, że poszli jako pięćdziesięciolatkowie, a wyszli jako siedemdziesięciolatkowie. Kocham góry, ale w tym przypadku pozostanę przy zdjęciach w Internecie.

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

KH

Teraz i na zawsze; tekst: Chiara Lorenzoni, ilustracje: Marco Somà (opowieść dla dzieci 4+)

„Teraz i na zawsze” to bardzo dobrze poprowadzona opowieść o stracie i sposobie na poradzenie sobie z nią. Mały Ignaś zostaje z tatą i tylko z tatą. Pojawiają się przypalone omlety, jest dużo łez i trudnych słów, ale jest i dużo więcej przytulania, jest sposób jak przekuć bezsilną złość w coś pożytecznego. A na końcu pojawiają się ważne słowa, które powinny z nami pozostać.

Niezwykle przyciągające wzrok ilustracje, których autorem jest Marco Somà, z jednej strony wydają się proste, dziecięco stylizowane. Po ponownym spojrzeniu zaczynamy jednak dostrzegać bogactwo struktur i detali, piękne cieniowanie, a przy tym grę kolorami (stonowanymi, ograniczonymi do przygaszonych niebieskości, brązów, żółci szarości). Patrzyłam na nie z zachwytem i będę do nich wracać z przyjemnością.

Treść jest krótka, dostosowana do młodego wieku odbiorcy, ale bogata w znaczenia i przesłania. Bardzo polecam, szczególnie dla tych rodzin, które przeżyły jakąkolwiek stratę.

Tę książkę można obecnie znaleźć na półce z nowościami, a później w dziale dla najmłodszych w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej.

=mkc

Kryształowa wyprawa i alchemik zła" Olga Orlińska Szczyżowska

Przygotuj się na niezwykłą przygodę! Autorka zabierze Cię w podróż po świecie minerałów i odkryje przed Tobą sekrety szklarstwa.

Motto:
„Logika zaprowadzi Cię z punktu A do B. Wyobraźnia – wszędzie”
Albert Einstein

Drogi Czytelniku,

przed Tobą książka niewielkich rozmiarów, ale z jakże innych wymiarów! Odkrywa drogi nie tylko do fantastycznych światów, ale również wielowymiarowe ścieżki naszych emocji, które towarzyszą nam nieustannie, budując i rozwijając wielobarwny świat wewnątrz nas.

Oto pewien słynny mistrz szklarstwa, alchemik Antonio znalazł się w poważnych tarapatach, które zagrażają jego istnieniu. Mistrz wpadł do wypełnionej mrokiem tajemniczej przestrzeni, w której można utracić wiele cennych skarbów. W mrocznej otchłani Przepaści Filozoficznej więźniowie nie mogą odnaleźć drogi powrotu do swojego świata.

Dlatego też z pomocą przychodzą trzej niezwykli chłopcy – Juliusz, Jacek i Janek, których do niecodziennego zadania wybrał sam Duch Gór – władca Sudeckiej Krainy. Pod przewodnictwem ministra do spraw czasoprzestrzeni nasi bohaterowie wyruszają na niezwykłą wyprawę ratunkową do kryształowego fantastycznego świata, by zmierzyć się ze zbójecką bandą, wykradającą innym istotom najcenniejsze skarby i odnaleźć alchemika. Czy chłopcom uda się odnaleźć mistrza Antonio? Jakich umiejętności będą zmuszeni użyć, by dotrzeć do celu?

Zapraszam na Kryształową Wyprawę!

gaj

Publikacja skierowana jest do młodego Czytelnika 7+, ale tak spodobała się dorosłym, że zainspirowani opowieścią wraz ze swoimi Pociechami eksplorują szlaki w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Autorka zaprasza czytelnika do pełnego barw świata minerałów oraz legend i ciekawostek związanych z wytwarzaniem szkła.
Ilustracje zamieszczone w książce, inspirowane były minerałami pochodzącymi z Muzeum Regionalnego w Lubaniu, Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie oraz prywatnych kolekcjonerów.

Książkę z autografem kupicie podczas spotkania z Olgą 20 grudnia 2024, g. 16:30
https://fb.me/e/5O6ZJo6fL

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
188
Tak
22%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
18%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group