Niestety nasz zespół radiowy jak pewnie każdy zespół, przeżywał okres wzlotów i upadków. Takim trudnym okresem był dla nas mijający właśnie rok 2021. Ale ogarnęliśmy się, doposażyliśmy technicznie nasze studio, pojawili się nowi też dziennikarze i nowe pomysły, z lokalizującą nas nazwą Karkonoskie Radio KSON, które wybrzmi po raz pierwszy po Sylwestrze 2021.
Mamy nową ramową propozycje programów. Oprócz tradycyjnych już treści, w nowej odsłonie usłyszą państwo Górskie Radio, współtworzone przez KPN, Lasy Państwowe, GOPR, PTTK, przewodników i miłośników regionu. Jeleniogórzanie to program, który ma utrwalić głosy tych, którzy z miastem utożsamiają się od początku a szczegóły ich życia przypominają opowieści przygodowe. Dotychczas wyemitowaliśmy m.in. audycje z Kazimierzem Piotrowskim, Julianem Gozdowskim, Marią Suchecką, Kazimierzem Pichlakiem, Ireną Siutą Kaniejską, dr Stanisławem Siutą, Magdaleną Szczębara i Braćmi Osipikami. Co ważne, propozycje rozmówców zgłaszają nam często sami słuchacze.
Szczególnie polecamy cieszące się dużym zainteresowaniem audycje mecenasa Jerzego Dworaka. “Prawo bliżej ciebie” to przystępna interpretacja zawiłych przepisów prawnych na co dzień, a “Magazyn motoryzacyjny Jazda” to nowości ze świata motoryzacji, o których opowiadana niewidomy pasjonat czterech kółek. W audycjach “Kalejdoskop” i “To i owo nie tylko o zdrowiu” usłyszycie państwo wielu ciekawych rozmówców, spośród samorządowców, ludzi biznesu, usługodawców, ale także zwykłych jeleniogórzan. Będziemy poruszać też trudne tematy: przemocy domowej, zgubnych skutków alkoholizmu i używek, a także trudno zauważalnych chorobach psychicznych, składających się na cierpienie “w domowym zaciszu”. Wszystkie te tematy mają oparcie w sygnałach, jakie dochodzących do redakcji naszego radia. O tym właśnie traktował będzie nowy program Agaty Dei zatytułowany “Tabu”.
Za wielką szansę dla środowiska osób niepełnosprawnych i seniorów uważamy rządowy projekt Dostępność Plus, mówiący generalnie o debarieryzacji instytucji życia publicznego w mieście, na wsi ale i w górach. Temu poświęcony będzie program zatytułowany roboczo “Strażnicy dostępności”.
Wracamy także do przeglądu prasy, w którym będziemy omawiali niektóre artykuły naszej gazety “Niepełnosprawni tu i teraz”, która od 16 lat towarzyszy już rynkowi prasowemu.
Zmieniona została muzyka wg pomysłu znanego jeleniogórskiego dyskdżokeja Jerzego Dery w taki sposób, że za dnia jest żywa i dynamiczna, mobilizująca, zaś pod wieczór spokojna, relaksacyjna, uwzględniająca gusty wszystkich jej miłośników. - Te gusta również mamy na względzie w audycjach typowo muzycznych Leszka Kopcia - Mówi Adam Dąbrowski, zastępca redaktora naczelnego: “Pół godziny w zapomnianej kawiarence”, “Gram to co kocham”, “Wokół wyobraźni”, “Galeria poetycka międzyludzka” i “Grająca szafa w stylu retro”. Zespół wrocławski naszego radia zaprasza również na magazyn społeczno kulturalny “Horyzont”.
Pojawią się też całkiem nowe audycje , tj. powieść w odcinkach, z archiwalnej taśmy przemówi do państwa m.in. Bogdan Tomaszewski, zaprezentujemy “Radiowy Teatr Sensacji”, “Gawędy o sztuce”, a słuchowiska historyczne przypomnimy w cyklu “Reportaży Radia Kson”, takie jak Powstanie Styczniowe. Zaprezentujemy państwu również ciekawe słuchowiska, dzięki którym będziecie mogli wrócić do tamtych wspaniałych głosów i postaci aktorskich, o których dziś mało kto już pamięta.
W sumie - mówi Leszek Kopeć - Karkonoskie Radio KSON jest takie, jakie chcieliby nasi radiosłuchacze, o czym wypowiedzieli się w ankiecie. Będzie to zatem trochę radio retro, ale też żywe współczesne radio informujące o tym, co się dzieje tu i teraz. Tonie jest radio niepełnosprawnych, to jest radio dla wszystkich z informacją o tej szczególnej grupie ludzi, z jej sukcesami, problemami i bolączkami. Będzie też o działaniach samorządu i rządu po to, aby świat ludzi zdrowych mógł poznać, “co w trawie piszczy”. Jest to zatem bardziej radio informacyjne niż muzyczne, choć muzyka odgrywa w nim bardzo istotną rolę.
Aby móc słuchać KRK należy wejść na stronę www.radiokson.pl i nacisnąć przycisk lay. Do usłyszenia i do siego roku!