Projekt „Karkonosze dla wszystkich” ma na celu naniesienia na mapy obiektów noclegowych, turystycznych i gastronomicznych, a także tras turystycznych i atrakcji turystycznych w Karkonoszach z punktu widzenia potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i rodziców z małymi dziećmi.
– Jest to projekt polsko-czeski. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze prowadzi te badania po Polskiej stronie Karkonoszy przeprowadzi je po stronie czeskiej – mówi dr Jerzy Prudzienica, pełnomocnik zarządu ds. ewaluacji projektów w sejmiku. – Informacje, które będziemy sprawdzać czasami już ukazują się w internecie przy prezentacji obiektów turystycznych, my chcemy je jednak kompleksowo zebrać i zaktualizować.
W realizacji projektu, poza przedstawicielami KSON wezmą udział wolontariusze – studenci kierunku Turystyka Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, dr Piotr Gryszel z UE, który wspiera badania konsultacjami naukowymi. Koordynatorem projektu jest dr Maria Prudzienica. Całość będzie realizowana w trzech etapach.
- Od marca ruszył pierwszy etap prac czyli badania, które wykażą czy obiekty nie mają barier architektonicznych, czy są w nich zamontowane sygnały dźwiękowe dla osób niewidzących lub słabowidzących, czy w obiekcie jest obsługa, która mogłaby pomóc osobom niepełnosprawnym czy chorym, czy jest przewodnik itp. - mówi dr Jerzy Prudzienica.
Drugi etap zakłada rozesłanie drogą internetową ankiet do 300 obiektów turystycznych, 100 punktów gastronomicznych, 45 tras turystycznych i 20 atrakcji turystycznych, jak punkty widokowe czy obiekty historyczne. W trzecim etapie natomiast organizatorzy zajmą się weryfikacją tych ankiet.
„Karkonosze dla wszystkich” jest częścią większego projektu realizowanego przez Polski i Czeski Związek Gmin Karkonoskich oraz Karkonoski Park Narodowy, w ramach którego będzie utworzony portal informacyjny o najwyższym paśmie Sudetów. Wyniki prac zostaną zamieszczone w przygotowanych biuletynach oraz właśnie na tym portalu.