Od poniedziałku każdego dnia do KCGO dostarczanych jest około 150 ton popowodziowych odpadów gabarytowych. Są to głównie meble, sprzęt AGD, dywany, panele, odzież, odebrane z zalanych terenów. Wyżej wymienione odpady dostarczane są do zakładu oprócz normalnie odbieranych odpadów komunalnych. Pracownicy wszystkich zakładów usług komunalnych jak i pracownicy Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami robią wszystko, aby jak najszybciej pomóc mieszkańcom naszego terenu i usunąć popowodziowe odpady. W związku z tą trudną sytuacją prosimy wszystkich o wyrozumiałość.
Prosimy, aby tam gdzie to możliwe dostarcza odpady do punktów selektywnej zbiórki odpadów, własnym transportem - mówi dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Łukasz Hada. - Dodatkowo w określonych przez gminy punktach rozstawione są specjalne kontenery lub organizowane są lokalne zbiórki odpadów gabarytowych. Prosimy, aby w pierwszej kolejności pozbywać się odpadów z zalanych domów. Gałęzie i inne zanieczyszczenia, które woda naniosła na łąki i rozlewiska usuwajmy w kolejnym etapie.
Odebrane od mieszkańców odpady podlegają pełnemu przetworzeniu. Pracownicy KCGO wybierają z tych odpadów surowce wtórne, a pozostałość, która nie nadają się do recyklingu, jest rozdrabniana i będzie przekazywana do dalszego zagospodarowania w instalacjach specjalistycznych. Liczymy na zrozumienie mieszkańców gmin karkonoskich i współpracę w jak najsprawniejszym posprzątaniu zalanych obszarów.