– Zarząd otrzymał m.in. zadania – powiedział M. Zawiła – by przygotować projekty bezpiecznego przejazdu od Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej do centrum miasta, ale także opracowanie koncepcji łączenia dróg rowerowych i całego systemu ich oznaczania. Ma na to kilka tygodni, byśmy mogli w końcu trzeciego kwartału przystąpić do projektowania sieci dróg, z myślą o tym, by przed kolejnym sezonem rowerowym wydać mapy rowerowe – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
Jest w mieście kilka (a będzie kilkanaście) odcinków dróg rowerowych, ale tymczasem nie mają one bezpiecznych i oznaczonych połączeń. Rowerzyści mają też trudność, by oznaczonymi szlakami wjechać do centrum miasta. Oddano ścieżki rowerowe wzdłuż obwodnicy, ale nie mają one połączeń, nie odpracowano m.in. bezpiecznych przejazdów w okolicach węzłów komunikacyjnych – istniejącego już „ślimaka” i węzła „grabarowskiego”.
– W niektórych przypadkach zdążyliśmy jeszcze ingerować w plany w trakcie budowy, w innych – już nie, bo roboty, zaprojektowane w ub. roku już się toczyły. Będziemy korygować te projekty i planować nowe prace tak, by rowerzyści nie mieli problemu, jak z ulic Ogińskiego, Legnickiej, czy Konstytucji 3 Maja zjechać na Zabobrze III, a potem – na ścieżki na Wzgórzach Dziwiszowskich – zapowiada M. Zawiła.
Samorządowcy chcą z jednej strony otwarcia centrum dla rowerów, a z drugiej strony – wyprowadzenia tras rowerowych w kierunku Cieplic i poza miasto. Jeszcze przed końcem roku szef miasta spodziewa się materiałów, które pozwolą na wpisanie do budżetu roku 2012 tych zadań i rozpoczęcie konkretnych prac. Niektóre z nich, polegające na czytelnym oznaczeniu tras, będą wykonane jeszcze w tym roku.