W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zasad udzielania świadczeń w Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi. Przedstawiciele służby zdrowia zapewniają, że pozwoli na to kompleksową opiekę.
Od lat zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób piersi - szczególnie problem dotyczy choroby nowotworowej. Mamy nowoczesną aparaturę, znakomity zespół medyczny i niezłe wyniki leczenia, ale życie niesie nowe wyzwania. Wszystko da się zrobić lepiej i chcemy skoordynować działania - powiedział Kazimierz Pichlak, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej WCSKJ.
Poradnia ma funkcjonować od najbliższego poniedziałku (13.01) - można się zgłaszać zarówno ze skierowaniem, jak i bez (po telefonicznej rejestracji). Szczegóły na stronie jeleniogórskiego szpitala (spzoz.jgora.pl).
Wszelkie działania są ważne, szczególnie takie scalone. Im wcześniej wykryjemy zmianę w piersi, tym lepiej - podkreśliła Irena Godlecka z Karkonoskiego Klubu Amazonek.
Chodzi o usprawnienie opieki nad pacjentkami z chorobami piersi, przede wszystkimi onkologicznymi - zaznaczył Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. - Obecnie pacjentka trafiała do różnych poradni, była kierowana na badania do innych gabinetów - to wszystko było rozwleczone w czasie, a dzięki temu usprawnieniu, gdy pacjentka do nas trafi - w ciągu dwóch tygodni będzie mogła być uspokojona lub zostanie rozpoczęte leczenie - dodał Z. Markiewicz.
Obecnie na nowotwory piersi choruje ok. 17 tysięcy kobiet rocznie.
Ta liczba ciągle wzrasta - to choroba charakterystyczna dla krajów rozwijających się i rozwiniętych - powiedział Robert Malmon, asystent oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej WCSKJ. - Kobiety często obawiają się postawienia rozpoznania - że będą musiały się zderzyć z chorobą nowotworową. Im szybciej wykryjemy nowotwór, tym większa szansa oszczędzenia piersi - dodał przedstawiciel szpitala.