Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7977
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Konferencja bibliotekarzy

Poniedziałek, 28 października 2024, 16:39
Autor: Książnica Karkonoska
Dolny Śląsk: Konferencja bibliotekarzy
21 października 2024 roku odbyła się Konferencja Bibliotekarzy Euroregionu Nysa "Działalność bibliotek poza budynkiem".

Konferencja została zorganizowana w Lubaniu przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnicę Karkonoską i Kultur - und Weiterbildungsgesellschaft mbH w Löbau, jako efekt wieloletniej współpracy polskich, niemieckich i czeskich bibliotekarzy, którzy spotykają się regularnie, tworząc Grupę Roboczą EUREX- Biblioteki w ramach Euroregionu Nysa.

W słoneczny poniedziałek do Lubania przyjechali bibliotekarze z trzech krajów, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami zgodnymi z tematem konferencji.

Stronę polską ciekawie zaprezentowały biblioteki w Lubaniu, Jeleniej Górze, Kowarach, Bogatyni i Zgorzelcu. Zebrani obejrzeli i posłuchali o bardzo bogatej ofercie, przygotowanej dla czytelników i mieszkańców: zajęciach animacyjnych na powietrzu, grach miejskich, klubach zainteresowań, spacerach regionalnych, akcjach społecznych, festynach, Narodowym Czytaniu, kiermaszach, odwiedzinach w innych instytucjach i placówkach, rajdach rowerowych, edukacji ekologicznej, akcjach wolontariackich i integracyjnych w obrębie lokalnej społeczności oraz promocji zbiorów regionalnych, obsłudze turystów i ożywianiu przestrzeni miejskiej.

Danuta Bunij z kowarskiej biblioteki pięknie podsumowała wypowiedzi polskich bibliotek: Jesteśmy tam, gdzie nas zaproszą… i gdzie sami się wprosimy, natomiast Marta Justyńska z Bogatyni podkreśliła żartobliwie, że współczesny bibliotekarz powinien mieć nieograniczone zdolności i umiejętności, dobrze jeśli jeździ na rowerze, śpiewa, tańczy i robi na drutach… oraz zna się na nowoczesnych technologiach.

Bibliotekarki z Niemiec omówiły bardzo ciekawe projekty, realizowane w Zittau, Bischofswerdzie i Löbau. Zaprezentowano Projekt Lesekinder skierowany do przedszkolaków, którzy wg badań nie mają w domach kontaktu z książką. Projekt ten jest realizowany w miejscowościach, w których nie funkcjonują biblioteki i angażuje mieszkańców w czytanie dzieciom.

W kolejnej prezentacji bibliotekarka z Bischofwerdy zabrała nas do ZOO, gdzie odbywa się duża przygoda czytelnicza, czytane są książki przy wybiegach zwierząt, po ZOO spacerują postaci z bajek, mały teatr prezentuje krótkie przedstawienia. Wszędzie panuje słoneczna atmosfera i słychać dziecięce śmiechy. Działalność biblioteki w Zittau, która nie jest biblioteką miejską, to próba pokazania się w przestrzeni miejskiej.

Opiera się ona na współpracy z miejskimi instytucjami, szkołami, obecnością na miejskich wydarzeniach, organizowaniem akcji plenerowych, promowaniu się na drogowskazie i na śmieciarkach, które objeżdżają powiat. Wyjściem na zewnątrz jest również praktyczne wsparcie bibliotek w powiecie i obsługa bibliobusa.

Po przerwie i kuluarowych dyskusjach, podczas których powstały nowe pomysły na współpracę bibliotek w Euroregionie Nysa, na scenę wkroczyli bibliotekarze z Czech.

Opowiedzieli o nocy literatury w Czeskiej Lipie, która odbywa się w kilku miejscach w mieście i przyciąga rzesze uczestników, o Nocy z Andersenem w Turnowie, podczas której przez miasto przechodzi korowód postaci z bajek, odbywają się koncerty, pokazy ogni, a dzieci spędzają noc w bibliotece na czytaniu baśni i zabawach opartych o literaturę.

W powiecie Semily duży nacisk kładziony jest na wspieranie małych bibliotek oraz budowanie sieci wsparcia sąsiedzkiego wokół nich. Prezentacja skupiała się na pokazaniu, że przy małych środkach finansowych i ogromnym wsparciu lokalnym wolontariackim można zdziałać bardzo dużo. Małe biblioteki mają bowiem potencjał.

Propozycje działań dużej biblioteki wojewódzkiej w przestrzeni miejskiej i regionalnej zaprezentowali bibliotekarz z Liberca, którzy tradycyjnie biorą udział w olbrzymich targach EDUCA WEEK i cyklicznie organizują spacery literackie po regionie. Terenowe spotkania z literaturą, pisarzami i historią cieszą się olbrzymią popularnością.

Po dyskusji uczestnicy zwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaniu.

Konferencja udowodniła, że polskie, niemieckie i czeskie biblioteki Euroregionu Nysa potrafią sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników, wychodząc im naprzeciw.

Opuszczają mury bibliotek, żeby bawić, uczyć, rozwijać zainteresowania, promować czytanie i walory regionu, organizować ważne społeczne akcje, wspierać działania innych i czerpać z tego satysfakcję. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i dało inspirację dla organizacji kolejnych wydarzeń. Dzięki praktyce innych bibliotekarze unikną błędów i będą mieć jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Wszystkie prezentacje zostaną przed końcem roku opublikowane na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Projekt "Działalność bibliotek poza budynkiem. Konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa" jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska - Saksonia 2021-2027".

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
1
13%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
187
Tak
22%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
18%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group