Piątek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 9380
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Kościół Wang będzie bezpieczniejszy

Poniedziałek, 14 października 2024, 6:00
Autor: WAC
Karpacz: Kościół Wang będzie bezpieczniejszy
Fot. MT
W drewnianej świątyni ma zostać zainstalowany system mgły wodnej niskociśnieniowej jako forma zabezpieczenia p.poż. obiektu. W kościele oraz w jego otoczeniu zostanie także zainstalowany monitoring wizyjny.

Obecnie trwa przetarg na pierwsza cześć zadania czyli montaż urządzeń, które będą sterować systemem ochrony przeciwpożarowej oraz monitoringu. Na oferty Parafia Ewangelicko - Augsburska Wang czeka do 30 listopada. Pieniądze na ten cel parafia otrzymała z rządowego programu "Polski Lad".

Świątynia Wang to unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w. Pierwotnie drewniany kościółek został wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen, skąd pochodzi jego nazwa. W XIX wieku okazał się jednak za mały dla miejscowej ludności. Dodatkowo zły stan techniczny i wysokie koszty koniecznej naprawy sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV zakupił go znany norweski malarz, mieszkający w Dreźnie – Jan Krystian Dahl. Kościół zinwentaryzowano, rozebrano i przetransportowano do Berlina. Miał on stanąć na Wyspie Pawiej, jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca król darował go ówczesnemu Karpaczowi. Obiekt dotarł w Karkonosze w 1842 roku.

W trakcie odbudowy kościół został nieco zmieniony. Dobudowano do niego także kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami wiejącymi od strony Karkonoszy. 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła. Od tego dnia do dziś niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic.

Wewnątrz zachowały się nieliczne oryginalne elementy drewniane wykonane z sosny skandynawskiej: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX wieczny krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa.

Na dziedzińcu kościoła znajduje się pamiątkowe epitafium poświęcone Fryderyce von Reden, z jej podobizną w medalionie. Obok znajduje się rzeźba przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza, wykonana przez lokalnego artystę – Ryszarda Zająca. Za rzeźbą rośnie jeden z pomników przyrody Karpacza – okazały bluszcz pospolity.

Świątynię otacza cmentarz na którym znajdują się nagrobki, m.in. Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Różewicza.

Twoja reakcja na artykuł?

23
88%
Cieszy
2
8%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
1015
Jeszcze w październiku
36%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
8%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
22%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Sybiraczka: część I
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Aktualności
Wysepki w Kamiennej
 
112
Wypadek na Wolności
 
Aktualności
Parkowa otwierana po latach
 
Aktualności
KANS trochę wygrał, a trochę przegrał
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group