- Od 1994 roku zaczęto mówić o Niemcach jako ofiarach II Wojny Światowej. Dwóch SS-manów rozpowszechniało wtedy informacje o "polskich obozach koncentracyjnych" - mówił do zgromadzonych Maciej Świrski. Przybyły gość przekonywał, że NATO nie pomoże nam w razie wrogiej interwencji zbrojnej. - Art. 5 nie zadziała jeśli świat będzie traktował Polaków jako nazistów - tłumaczył.
Świrski uważa, że mamy duże szanse obronić dobre imię Polski, ale by tego dokonać musimy dbać o pamięć historyczną tak, jak to robił Lech Kaczyński.
- Młody człowiek ma głód prawdy, a nasza historia przebija się przez propagandę. Musimy dać im narzędzia do walki - mówił . - Wczorajszy mecz (finał mistrzostw świata w siatkówce – dop. red.) pokazał, że jest odrodzenie patriotyzmu - dodał.
W jaki sposób można walczyć o pamięć historyczną? - Elementem walki nie jest tylko pisanie listów, protesty, ale też działania prawne - stwierdził Maciej Świrski, który dodał, że potrzebne jest szkolenie sędziów, którzy jego zdaniem nie znają historii.
Zaproszony przez posłankę Machałek bloger uważa, że naród nie przepracował traumy wojennej, lęk się oswaja i wyznają zasadę, że "lepiej nic nie robić, żeby nie było gorzej". Świrski mówił też o straszeniu PiS-em przez nieprzychylne media. Mówi się, że jeśli PiS dojdzie do władzy, to będzie wojna - cytował dodając, że spotkanie ma charakter roboczy, z którego uczestnicy mają wyjść z refleksją, dyskusją.
Jak wstąpić do Reduty Dobrego Imienia? Na stronie www.reduta-dobrego-imienia.pl znajduje się formularz, który należy wypełnić. Organizację społeczną można wspierać przez wpłacanie datków, a także informować o zniesławieniach w internecie czy brać udział w demonstracjach.