To kolejne wsparcie na jakie mogą liczyć studenci pielęgniarstwa, bowiem oprócz uczelnianych (naukowe i socjalne), a także rządowego stypendium - mają szansę zdobyć środki z Urzędu Marszałkowskiego. Co ważne, wszystkie wyżej wymienione stypendia można łączyć. Wszystko po to, aby wykształcić jak najwięcej osób do tego niezwykłego zawodu, a także by pozostali przynajmniej przez pewien czas na lokalnych rynku pracy. Warunkiem otrzymania stypendium ma być uzyskanie średniej ocen na poziomie co najmniej 4,2 oraz deklaracja o podjęciu zatrudnienia w marszałkowskich podmiotach medycznych na okres 3 lat.
Pielęgniarstwo to piękny zawód, ale też niezwykle potrzebny. Jeżeli zabraknie nam kadr pielęgniarskich, ratowników medycznych, położnych - to szpitale będą musiały zostać zamknięte - podkreśla Wioletta Palczewska, rektor KPSW.
To niezwykle ważne, aby młodzi ludzie wiedzieli, że podejmując takie studia, będą mieli gwarancję stabilnego zatrudnienia. Dynamika wzrostu płac jest niespotykana w latach ubiegłych - oczywiście nie są to jeszcze zarobki, które wszystkich satysfakcjonują, ale rozmawiamy o osobach, które na rynek pracy wejdą za 3-5 lat. Wtedy będą inne zarobki - mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.
Na stypendium będą mogli liczyć studenci III roku KPSW na kierunku pielęgniarstwa. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, miejsc pracy w zawodzie nie brakuje, a prestiż również z każdym rokiem rośnie.
Nie ma już podziału sprzed kilkudziesięciu lat, że pielęgniarka to dodatek do lekarza, tylko to wspólna praca zespołu - zaznaczył Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie wielu studentów KPSW odbywa praktyki i łatwo znajduje zatrudnienie po studiach.
Ponadto senator Krzysztof Mróz przypomniał, że trwa procedura, aby w jeleniogórskiej uczelni uruchomić kierunek ratownictwa medycznego, co ma być kolejną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.