Wtorek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 13031
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto unieważnia przetarg

Poniedziałek, 2 września 2024, 17:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Miasto unieważnia przetarg
Fot. WAC
Urząd Miasta w Jeleniej Gorze unieważnił postępowanie przetargowe na wykonanie zagospodarowania terenu przy wieży widokowej na Sołtysiej Górze.

Taka decyzja zapadła, bo w postępowaniu ogłoszonym przez magistrat wpłynęła oferta tylko jednej firmy, a zaproponowana przez nią cena znacznie przekraczała pule pieniędzy jaką zarezerwowano na ten cel w miejskim budżecie. Jedyny oferent czyli spółka Kapibara z Knurowa swoją pracę wycenił na 1 milion 72 tysiące złotych. Tymczasem Miasto chciało wydać na ta inwestycje 400 tysięcy złotych.

Plany inwestycji która zyskała poparcie mieszkańców w głosowaniu na projekty w ramach tegorocznego Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego przewidują, że bezpośrednio przy wieży zostanie dobudowany podest wraz ze schodami. Elementy te będą zadaszone. Teren wokół obiektu zostanie wyrównany, utwardzony i wyłożony kamieniami. W pobliżu powstanie wiata, pod którą znajdą się stół i ławki umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Niedaleko wieży powstanie niewielka “widownia”, która umożliwi przeprowadzenie wykładu lub prelekcji dla grup do 30 osób.

Wieża widokowa jest zlokalizowana na szczycie Góry Sołtysiej w stosunkowo niewielkiej odległości od uzdrowiskowego centrum Cieplic. Miejsce to od wieków było celem spacerów kuracjuszy z uzdrowisk, a także okolicznych mieszkańców. Ze względu na swe unikalne położenie i wypiętrzenie ponad okolicę, Góra Sołtysia idealnie wprost wypełniała zadanie punktu widokowego, skąd można było podziwiać całe pasmo Karkonoszy a także Rudawy Janowickie, Góry Izerskie a od północy Góry Kaczawskie. Na przełomie XIX i XX wieku powstał pomysł lokalizacji na szczycie góry wieży widokowej. Pierwotnie wieża była drewniana, ale gdy okazało się, że zaczęły ją wkrótce po otwarciu odwiedzać prawdziwe tłumy chętnych – w niedługim czasie podjęto budowę obiektu solidnego, murowanego z cegły, ze stalową klatką schodową i efektownym tarasem widokowym na szczycie, wokół neoklasycznej korony. U stóp wieży, w niewielkiej przybudówce można było nabyć pamiątki czy też zaspokoić pragnienie. Na szczyt Góry Sołtysiej wybudowano system ścieżek o różnym stopniu trudności, powstała też droga dojazdowa, pozwalająca zaprzęgom konnym docierać z miasta niemal pod sam szczyt góry. Przed drugą wojną światową znaleźć można było tu także znaleźć liczne trasy piesze i narciarskie. Powstała także mała drewniana skocznia narciarska.

Twoja reakcja na artykuł?

28
45%
Cieszy
13
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
6
10%
Smuci
5
8%
Złości
10
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile kilo przytyłeś/aś po świętach?

Oddanych
głosów
83
0-1 kg
29%
1-2 kg
18%
2 kg i więcej
14%
Wcale, pilnuję wagi
39%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Będą 2 McDonaldy w Jeleniej Górze?
 
112
Drzewo spadło na szklarnię w Siedlęcinie
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Dziki Wodospad w Karpaczu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group