Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 9495
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Miasto wyręcza Wody Polskie

Czwartek, 13 czerwca 2024, 8:13
Autor: WAC
Kowary: Miasto wyręcza Wody Polskie
Fot. UM Kowary
W kilku miejscach Kowar trwa usuwanie z koryt cieków wodnych niebezpiecznej rośliny czyli barszczu Sosnowskiego.

Mimo, że groźne rośliny rosną na terenie,należącym do spółki Wody Polskie to Miasto wobec bierności właściciela gruntów zdecydowało się na samodzielne usuwanie barszczu Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina i na terenach miejskich już wczesna wiosną go wycinaliśmy - informuje burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Niestety Wody Polskie mimo naszych pism, do dnia dzisiejszego nic nie zrobili w rzece, którą zarządzają. Nasza Miejska Służba Ratunkowa rozpoczęła za nich czyszczenie kilku punktów. Dziękuje Panowie za Wasze działania. Niestety nie wykonamy całej pracy za Wody Polskie ale nasi mieszkańcy i ich bezpieczeństwo jest najważniejsze. Po raz kolejny widać,że decyzyjność powinna być w gminach a nie daleko np. we Wrocławiu.

Czytaj więcej:Walka z niebezpieczną rośliną

# Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle inwazyjnym chwastem należącym do rodziny selerowatych. Ta niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, została zawleczona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 XX w. Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy (maksymalnie może osiągać nawet cztery metry wysokości). Zbudowany jest z zielonej łodygi, która na dole pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście barszczu są bardzo duże i rozłożyste z ostrymi końcówkami. Z kolei kwiaty są białe i gęsto ułożone.

Wyrasta najczęściej w miejscach nie użytkowanych przez człowieka na przykład na łąkach, odłogach i przy drogach. Natknąć się na niego można także wzdłuż brzegów jezior, rzek, na polach uprawnych, pastwiskach czy w ogrodach i parkach. Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem. W wyniku bezpośredniego kontaktu z roślinami barszczu Sosnowskiego pojawiają się na skórze zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze i inne objawy poparzenia. W wielu przypadkach  występują także objawy alergiczne (nudności, ból głowy, torsje, itp.). Objawy te mogą wystąpić u osób szczególnie wrażliwych nawet bez kontaktu bezpośredniego, lecz w wyniku kontaktu z  zapachem roślin lub nasion.

Twoja reakcja na artykuł?

33
50%
Cieszy
9
14%
Hahaha
3
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
8%
Złości
16
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
605
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group