Uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego odbyły się w piątek w Kolegium Karkonoskim oraz na wydziale zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej.
Ponad 50 tysięcy woluminów i 2 tysiące pozycji w formie elektronicznej – takim zasobem dysponuje otwarta w piątek biblioteka przy Kolegium Karkonoskim. Jest bardzo nowoczesna. Są kabiny dla czytających, czytelnia, pracownie internetowe a nawet kawiarnia.
– Biblioteka jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych – mówi rektor uczelni dr Henryk Gradkowski. – I, co bardzo ważne, jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla studentów Kolegium Karkonoskiego. Zapraszamy studentów innych uczelni.
Wkrótce na parterze powstanie też klub studencki.
– Jest dużo miejsca, łatwy dostęp do katalogów – przyznaje Grzegorz Żak, przewodniczący samorządu studenckiego. Monika Rusin z II roku pedagogiki opiekuńczej chwali przede wszystkim pracownie komputerowe. – Dostęp do internetu jest niezbędny, na pewno pracownie będą oblegane – mówi. Jak twierdzi, Kolegium Karkonoskie to bardzo dobra uczelnia. – Jest niedoceniana, ale poziom tutaj jest naprawdę wysoki. Student nie jest anonimowy, jak na innych uczelniach.
Budowa biblioteki kosztowała 10,5 miliona złotych. – Z tego 5,5 miliona otrzymaliśmy z Unii Europejskiej, 1,5 miliona złotych z ministerstwa gospodarki – wymienia Grażyna Malczuk, kanclerz uczelni.
– Nie obyło się bez kłopotów – przyznaje prof. Tomasz Winnicki, prorektor Kolegium Karkonoskiego. – W trakcie realizacji inwestycji wyszły błędy, które popełniono przy projektowaniu. Nie doszacowano też dobrze kosztów inwestycji, dlatego brakuje miliona złotych.
Jak twierdzi, pieniądze czekają w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, uczelnia czeka jedynie na decyzję o ich przyznaniu.
W kolejnych latach władze uczelni planują remonty: budynku nr 11 (instytut przedmiotów humanistycznych, dziekanat), sali gimnastycznej oraz basenu.
Zaraz po otwarciu biblioteki nastąpiła uroczysta inauguracja roku akademickiego. Jaki jest ten rok dla Kolegium Karkonoskiego? - Przyjęliśmy w tym roku 1300 studentów. Mamy kilka nowych specjalności: dziennikarstwo, edukacja artystyczna oraz rolnictwo – wymienia Henryk Gradkowski.
Niestety, liczba studentów zmniejszyła się, o ok. 300 osób, w porównaniu z rokiem ubiegłym. - Spadło zainteresowanie nauką na studiach zaocznych – mówi Henryk Gradkowski. - Ale ze studiów niestacjonarnych wciąż dużym wzięciem cieszą się pedagogika oraz fizjoterapia.
Naukę rozpoczęli też studenci zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej, który mieści się w uzdrowiskowej części miasta. Oni także będą mogli skorzystać z usług biblioteki Kolegium Karkonoskiego, które jeszcze kilka lat temu miało swoją siedzibę w Cieplicach.
<b> Przedstawiamy zdjęcia z uroczystości na KK oraz PW </b>