Pobyt w Lipsku jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej. W projekcie pt. „Odtwórczość w laboratorium dźwięku drogą do twórczości kompozytorskiej”, który realizujemy u naszych sąsiadów w Lipsku, biorą udział uczniowie klasy perkusji, skrzypiec, klarnetu i chórzyści. Partnerem i organizatorem stażu jest Dom Europejski/Europa Haus w Lipsku.
Zajęcia, odbywające się przy współpracy z nauczycielami i instytucjami muzycznymi w Lipsku, miały charakter indywidualny i grupowy. Uzupełnieniem dotychczasowych tradycyjnych form pracy uczniów szkoły muzycznej są zajęcia w Laboratorium Dźwięku Muzeum Instrumentów Muzycznych Uniwersytetu Lipskiego oraz największej w Lipsku Szkole Muzycznej im. Jana Sebastiana Bacha.
Oprócz zajęć stażowych, przebywający w Lipsku uczniowie mają w programie od 30 czerwca do 13 lipca pięć koncertów: m.in. dwa koncerty w Instytucie Polskim w Lipsku dla młodzieży niemieckiej biorącej udział w projekcie „Cześć! Jeden dzień po polsku”.
Polska młodzież zagrała na głównej scenie pawilonów targowych w Lipsku podczas Światowej, Młodzieżowej Olimpiady Zawodów WORLDSKILLS 2013 w głównej sali posiedzeń Rady Miasta w ratuszu, z okazji otwarcia Międzynarodowego Spotkania Młodzieży oraz w przepięknym ogrodzie w Rezydencji Seniorów w Lipsku. Warto dodać, że Państwowa Szkoła Muzyczna im. J. Garści jest jedynym reprezentantem Polski na ogólnoświatowych imprezach dla młodzieży w Lipsku.
Jak zwykle podczas realizowania projektów stażowych „Leonardo da Vinci” dzieci uczą się branżowego języka niemieckiego, poznają kulturę kraju partnerskiego i uczą się jak żyć po europejsku. - Słuchaliśmy koncertów uczniów i studentów szkół muzycznych w Lipsku, zwiedzaliśmy miejsca związane z historią muzyki „Śladami nut”, a w czasie wolnym od zajęć stażowych doświadczaliśmy innych atrakcji tego pięknego miasta. Między innymi odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych na świecie ZOO, gdzie można zobaczyć roślinność z trzech kontynentów i powędrować łodzią w przeszłość przez historię Ziemi, słynne Targi Lipskie i trzecią w świecie pod względem akustyki salę koncertową – Gewandhaus – opowiadają uczestnicy.
Jeleniogórzanie zwiedzili też Pomnik Bitwy Narodów, wspięli się na wieżę ratusza, którą otwarto specjalnie dla nich w nagrodę za pięknie wykonany koncert oraz windą wjechali na 33 piętro Uniwersytetu Lipskiego, skąd podziwiali panoramę miasta.
- Podkreślić należy fakt, że spotykamy się w Lipsku z sympatią i życzliwością tutejszych mieszkańców. Przede wszystkim pracowników Domu Europejskiego i Instytutu Polskiego, ale także w hotelu Fuchsbau, w tramwaju, w sklepie, na ulicy czy w miejscach, gdzie koncertujemy. Przełamanych zostało wiele stereotypów – opowiada Jolanta Czarnecka-Małek, koordynator projektu.
- Jeleniogórska młodzież dostarczyła słuchaczom nie tylko wrażeń muzycznych, ale też estetycznych. Wyposażona przez pedagogów PSM I st. im. J. Garści w umiejętności muzyczne i estradowe, a przez swoich rodziców w eleganckie stroje wspaniale prezentowała się na lipskich scenach – podkreśla. I dodaje: Przesyłamy pozdrowienia ze słonecznego Lipska dla wszystkich Czytelników portalu Jelonka.com