Dzięki specjalnym stronom uczniowie nie musieli biegać z podaniami do wybranych szkół, ale przedstawić im dokumenty za pośrednictwem sieci.
Było to możliwe głównie dzięki temu, że we wszystkich gimnazjach są pracownie komputerowe z dostępem do internetu.
Uczniowie mogli także korzystać z domowych komputerów.
Ze wstępnej oceny wynika, że znacznie większym zainteresowaniem, niż dotychczas, cieszą się szkoły zawodowe i technika. Zdaniem zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, dobrze się stało, że te placówki nie zostały kilka lat temu zlikwidowane. A takie były zamiary.
– To nie są takie same szkoły jak w latach 70. To nowoczesne placówki, które kształcą młodzież i przygotowują dobrze do zawodowego startu – podkreśla samorządowiec.
Jak zawsze większość kończących gimnazja wybrała licea ogólnokształcące. Na listach prym wiedzie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego, ale powodzeniem cieszy się też II LO im. Norwida. Wiele osób złożyło podania do popularnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Śniadeckiego pozostaje w tle.
Trzecioklasiści z gimnazjów jeszcze nie wiedzą, do jakiej szkoły się dostaną. Okaże się to po zakończeniu roku szkolnego i złożeniu świadectw do wybranych placówek. Zdecyduje liczba punktów rekrutacyjnych.