Jak podkreślają przedstawiciele spółki, projekt rozpoczął się w 2016 roku, kiedy to stworzono dokumentację i wystąpiono z wnioskiem o dofinansowanie.
Projekt jest dofinansowany z RPO dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu zostało: zakupionych 20 autobusów (w tym 3 hybrydowe Volvo i 17 autobusów MAN), zostały zainstalowane 4 tablice informacji pasażerskiej, 13 automatów,z czego 12 w Jeleniej Górze, a 1 w Jeżowie Sudeckim, a także dwa zadania dotyczące systemu monitoringu pojazdów oraz zajezdni - opowiadała Agata Buśko, prezeska MZK.
Projekt o wartości ponad 29 milionów złotych to wydatki kwalifikowane na 23 miliony, z czego dofinansowanie wyniosło 85 proc., czyli około 20 milionów.
To największy projekt, jaki spółka zrealizowała do tej pory - podkreśliła A. Buśko, która zapowiada przygotowania do elektromobilności, wymaganej przepisami ustawy.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele firmy MAN, Volvo, Mera Systemy i Polgard, czyli wykonawców poszczególnych części projektu. Wszyscy zgodnie potwierdzali, że przyszłość komunikacji miejskiej to elektromobliność, czyli pojazdy całkowicie bezemisyjne.
Taka strategia jest u nas realizowana od 2014 roku, od kiedy w swojej ofercie mamy tylko autobusy niskoemisyjne (hybrydy, elektryczne hybrydy) lub autobusy w pełni elektryczne - powiedziała Małgorzata Durda z Volvo Polska. - Technologia jest, teraz zachęcamy miasta do korzystania z niej - dodała dyrektorka ds. sprzedaży autobusów.
Aby móc rozpocząć testy autobusów elektrycznych, trzeba najpierw zainwestować w stacje szybkiego ładowania, które mają się znaleźć na przystankach końcowych. Szacuje się, że w pełni naładowany akumulator ma pozwolić na przejechanie autobusem 60 km.