Liczba rozwódek i rozwodników to 13,5 % wszystkich mieszkańców. Tyle jest w Jeleniej Górze osób po rozwodzie. To bardzo dużo. Jeszcze więcej w mieście jest kobiet-rozwódek, bo aż 14,9 % (rozwodników jest 11,8 %). Z resztą cały Dolny Śląsk jest w rankingu wysoko, bo na 1 miejscu. Ostatnie miejsce (teoretycznie najlepsze w tym rankingu) okupuje woj. podlaskie.
Mało w mieście
Tak więc jeśli z całkowitej liczby kobiet mieszkających w Jeleniej Górze (ok. 40 tys.) odrzucimy osoby starsze i w podeszłym wieku, wszystkie dziewczyny i kobiety poniżej 18 roku życia (powyżej tego wieku można już wziąć ślub) oraz 15 % kobiet, które już raz były zamężne, to pozostaje niewielka liczba. Podobnie wśród panów. Pozostaje wówczas liczba osób, które nigdy nie były zamężne/żonate.
Co innego liczba rozwodów
Nie można jednak tego rankingu mylić z procentową liczbą rozwodów. Temat wydaje się ten sam, jednak to inne liczby. Szacunkowo w kraju rozwód bierze co trzecia para po ślubie. Tak więc jest to dużo. W jeleniogórskim Sądzie Okręgowym, który udziela rozwodów, praktycznie codziennie na wokandzie znajdują się sprawy rozwodowe. Tutaj zjeżdżają się pary lub osoby z całego regionu, które rozwodzą się, gdyż rozwodów dla mieszańców Zgorzelca, czy Gryfowa udziela tylko sąd w Jeleniej Górze (takie przepisy).
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy najczęściej rozwodzą się z trzech powodów (które pozostają niezmienne od wielu lat):
niezgodności charakterów (46 % przypadków),
niedochowania wierności małżeńskiej (20 %),
nadużywania alkoholu (14 %).
Trzeba tu jednak wyraźniej powiedzieć, że pierwsza z przyczyn stanowi aż prawie połowę wszystkich rozwodów, czyli jest podstawowym powodem.
Egoistyczny rozwód?
Jeszcze trudniej sytuacja przedstawia się, kiedy w rodzinie jest małe lub większe dziecko. Wówczas patrząc na temat oczami dziecka rozwód wydaje się egoistyczny. Z punktu widzenia dziecka rodzic, który odchodzi jest egoistą. Dorastanie bez jednego z rodziców powoduje rodzaj traumy u dziecka, która pozostaje do końca życia, w mniejszym lub większym stopniu.