Tematyką niełatwego ortograficznie tekstu było dziewięćsetlecie Jeleniej Góry. Jak mówią uczestnicy dyktanda, do takiego sprawdzianu nie da się przygotować z dnia na dzień.
– Ortografii uczyłam się od początku szkoły podstawowej i uważam, że w dalszym ciągu jej jeszcze nie umiem, ale nie stresuje się – powiedziała Małgorzata Marszałek z jeleniogórskiego „Ekonoma”.
– Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić dziewięćsetlecie Jeleniej Góry, stąd nasi nauczyciele stworzyli tekst, który w jakiś sposób dostroi się do tego święta – powiedział Rober Moszak, wicedyrektor szkoły. Nie ukrywał, że dyktando było trudne.
Wygrały uczennice II LO im. Norwida w Cieplicach: Ida Krzyżyk i Anna Brażnikowa. Trzecie miejsca przypadły Joannie Ostrowskiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz Annie Sawickiej z I LO im. Żeromskiego.
Dyktando w duchu 900-lecia miał również pisać prezydent Marek Obrębalski, jednak na sprawdzian nie dotarł. Uczestniczył w odprawie rocznej w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Sprawdź, czy napisałbyś bez błędów
„Dokąd by jechać? Niech no by ktoś doradził. Wszakże nie sztuka dać się obłupić ze skóry i wyzuć z bez mała dwuipółletnich oszczędności. Jednak niepodobna już wyrzec się hołubionego w marzeniach tournee. Zrazu zabraliśmy Dolny Śląsk. (...) Kompletując najpotrzebniejsze wyposażenie, potrząsnęliśmy spichrze wujostwa, którzy słyną z chomikowania. Wygrzebaliśmy przewodnik po Jeleniej Górze, a w nim przeczytaliśmy o widoku pokrytym gołoborzami Czarnego Grzbietu, o świeżo odrestaurowanych jasnobrązowych i jaskrawożółtych kamieniczkach z oryginalnymi podcięciami przy każdej pierzei, krzyżach pokutnych w murach cerkwi czy historycznych nagrobkach przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. (...).