Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki utworzeniu punktu Informacji w Jeleniej Górze (siedziba KSON, Jelenia Góra, Osiedle Robotnicze 47a), w ramach którego prowadzone są działania dotyczące poradnictwa prawnego, psychologicznego, mediatora sądowego oraz rzecznictwa osób niepełnosprawnych. A także działalności Agencji Pośrednictwa Pracy w ramach której stworzono Giełdę Pracy, która jest narzędziem umożliwiającym rejestrację osób niepełnosprawnych poszukujących pracy jak i pracodawców wyrażających chęć zatrudnienia tych osób. I funkcjonowaniu bezpłatnej infolinii (800 700 025) działającej w dni robocze w godz. od 10.00 do 16.00, za pośrednictwem której udzielane są porady osobom niepełnosprawnym, opiekunom, ludziom z najbliższego otoczenia.
W ubiegłych latach Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych rocznie obsługiwał ok. 800 – 900 osób. Od momentu powstania Centrum miesięcznie udzielanych jest ok. 1000 porad. Wynik ten wskazuje, z jak ogromną liczbą problemów borykają się osoby niepełnosprawne oraz osoby z ich otoczenia. Znaczną część tego wskaźnika stanowią porady prawne (ok 30 proc.). Usługi te w prywatnych kancelariach adwokackich są drogie. Ceny zaczynają się od 50 zł za udzielenie porady prawnej. Osoby niepełnosprawne, których dochody są niskie, dodatkowo obciążone stałymi wydatkami wynikającymi z choroby często nie stać na skorzystanie z usług prawniczych. W Centrum wszystkie porady są bezpłatne, a osoby udzielające porad mają wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje.
Stale rosnącym zainteresowaniem cieszy się Agencja Pośrednictwa Pracy. W zakresie tym udzielonych zostało ok. 500 porad. Spośród zgłaszających się osób ok. 50 proc. jest zarejestrowanych w naszej bazie jako osoby bezrobotne. Poznanie kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia zawodowego, ale również możliwości pozwala na skierowanie odpowiedniej oferty pracy do osoby zainteresowanej. Z dumą możemy stwierdzić, że ok. 20 beneficjentów Agencji zostało zatrudnionych i utrzymało zatrudnienie. W mniejszym lub większym stopniu stało się tak dzięki zaangażowaniu wolontariuszy KSON, ale nie bez silnej motywacji osób chcących podjąć pracę.
Zadaniem Centrum jest nie tylko poszukiwanie pracy, doradztwo, rozwiązywanie problemów, ale niesienie pomocy i wsparcia psychicznego osobom często załamanym sytuacją, z jaką się spotykają. Historie ludzi, których mamy zaszczyt poznać, niejednokrotnie uwłaczają ich godności. Niestety wynika to często z przepisów obowiązujących w naszym kraju, niewyrozumiałości urzędników, ale i osób będących w otoczeniu osób niepełnosprawnych.
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych pomoc udzielana jest każdemu. - Mamy nadzieję, ze wskaźniki liczbowe przedstawione powyżej są adekwatne do zadowolenia naszych podopiecznych. Zachęcamy wszystkich do opiniowania pracy Sejmiku poprzez anonimową ankietę dostępną na stronie internetowej www.kson.pl oraz w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych - zachęcają ludzie działający w KSON.