Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 9956
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jagniątków: „Nie” dla likwidacji przedszkola w Jagniątkowie

Poniedziałek, 18 czerwca 2012, 12:27
Aktualizacja: Wtorek, 19 czerwca 2012, 7:28
Autor: Angela
Jagniątków: „Nie” dla likwidacji przedszkola w Jagniątkowie
Fot. Archiwum
Od przyszłego roku szkolnego przedszkole w Jagniątkowie ma być zamknięte, a 15 dzieci będzie musiało dojeżdżać do Sobieszowa – taką decyzję podjęły władze miasta. – „Będziemy walczyć o utrzymanie naszego przedszkola” – mówili mieszkańcy Jagniątkowa podczas spotkania z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą oraz jego zastępcą Mirosławą Dziką.

Spotkanie było wynikiem planowanej przez władze miasta likwidacji przedszkola w Jagniątkowie . Placówka ma przestać funkcjonować od najbliższego roku szkolnego.

- Nie pozwolimy zamknąć tego przedszkola. Ta placówka wiele dla nas znaczy. Z własnych pieniędzy malowaliśmy ten budynek i wyposażaliśmy, zrobiliśmy dach. Teraz władze miasta chcą nam ją zlikwidować, bo tak jest najwygodniej.

Będziemy musieli dowozić dzieci do przedszkola w Sobieszowie. Nie wszyscy rodzice mają samochody, a autobusy jeżdżą rzadko. Zlikwidowano nam już szkołę i pocztę, do czego to wszystko zmierza? – pyta oburzona jedna z mam, która napisała do nas e-maila z prośbą o anonimowość.

Podczas spotkania z rodzicami władze miasta tłumaczyły, że dalsze utrzymywanie tej placówki jest nieekonomiczne i nieracjonalne.

– Dla mnie opieka przedszkolna nad dziećmi jeleniogórzan jest też jedną z najważniejszych spraw w całokształcie miejskich spraw – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Ale do moich obowiązków należy też wybór takiego sposobu sprawowania opieki, by ona była pełna i najlepsza z możliwych, a jednocześnie optymalna w sensie finansowym. Trudno jest mówić o racjonalności, jeśli w miejskim przedszkolu w Jagniątkowie przebywa niespełna piętnaścioro dzieci, a ponosimy koszty utrzymywania nieproporcjonalnie duże. W jagniątkowskim przedszkolu nie ma nawet kuchni, więc trudno jest je utrzymywać bez głębokiego remontu, a remont, to kolejne wydatki przekraczające sto tysięcy złotych. Demografia zaś jest nieubłagalna – w Jagniątkowie w najbliższych latach będzie przybywało po czworo-pięcioro dzieci w wieku przedszkolnym - dodał.

Rodzicom zaproponowano dowożenie dzieci do przedszkola w Sobieszowie lub stworzenie przedszkola niepublicznego.

- Miasto zapewni bezpłatne przejazdy autobusem miejskim dzieciom i skieruje nauczyciela przedszkola do opieki w czasie podróży – mówił prezydent Marcin Zawiła. Być może rodzice zechcą rozważyć utworzenia przedszkola niepublicznego, a Miasto będzie wspierać je finansowo, podobnie, jak w każdym przypadku niepublicznej placówki przedszkolnej.

Zdaniem rodziców takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia.

- To Miasto powinno zapewnić nam przedszkole, wyremontować kuchnię, poprawić otoczenia przedszkola. Szacuje się, że będzie to koszt około 60 tys. zł – mówili. Władze chcą stworzyć boisko z terenem rekreacyjnym za ponad 100 tysięcy złotych, a dla nas priorytetem jest przedszkole, którego będziemy bronić do końca - mówili.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
605
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group