W piątek (13.08), po miejskim otwarciu festiwalu, o godz. 20.15 odbędzie się na placu Ratuszowym pierwsze wieczorne widowisko plenerowe. Margherita Mischitelli z Włoch pokaże “Amore pony”. Następnie (o godz. 21.00) Kijowski Teatr Uliczny Highlights we współpracy z Teatrem Vuala ze Lwowa wystawi niezwykle radosny i kolorowy spektakl “Przystanek Klaunada”.
W sobotę (14.08) wśród festiwalowych atrakcji drugiego dnia, o godz. 17.00 – “Krysolov” w wykonaniu włoskiego teatru AteliercuncheoN z Bergamo. Widowisko (reż. Andrea Benaglio) inspirowane jest opowieścią “Flecista z Hameln” na motywach poetyckiej rekompozycji Mariny Cwietajewej, tak potężnej i posiadającej zdolność ujawniania fundamentalnych treści kryjących się za tą legendą, że można ją interpretować jednocześnie jako rzeczywistość i baśń. Inną z propozycji tegorocznej odsłony festiwalu jest “Przekładaniec” (o godz. 18.15) Teatru Czerwona Walizka. O godz. 19.30 zobaczymy włoskiego klauna Brigata Totem, czyli Paolo Locci z Turynu, w programie “Hobo” The Playful Ramingo, uhonorowanym nagrodą na Festiwalu Klaunów 2017 w Mediolanie. Wieczorem o godz. 20.15 wystąpi niemiecka grupa teatralna Antagon theaterAKTion z Frankfurtu nad Menem z “KlimaX”, a godz. 21.15 włoski Teatro Due Mondi z Faenzy pokaże “The Nine Commandments”.
W niedzielę (15.08) do dużych i małych widzów adresowany będzie występ “Hands Wash” (o godz. 16.00) w wykonaniu Jordi L. Vidal Company, czyli Silvii Marazzi i Jordiego L. Vidala z Brukseli oraz “Tarzan” (o godz. 16.45) Fundacji Wspierania Kultury Ruchu Ocelot z Legnicy. Potem “Drom - ścieżkami Romów” (o godz. 18.00) w reżyserii Moniki Kozłowskiej wystawią artyści krakowskiego Teatru Migro. Jest to poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata – od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec. Belgijski Jordi L. Vidal Company z udziałem Gasparda Herblota wystąpi z programem “OOups!”. Z kolei o godz. 20.00 - Juriy Longhi “Bubble Street Cirkus” zaprezentuje połączenie żonglerki i sztuki balansu z ciągłymi eksperymentami na żywo, przy udziale publiczności. A na zakończenie 38. edycji festiwalu (o godz. 21.00) na parkingu przy ul. Sudeckiej (za hotelem “Mercure”) zobaczymy plenerowe widowisko “Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć” w hołdzie zmarłemu w 2020 Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu Malta i reżyserowi tego spektaklu, w wykonaniu interdyscyplinarnej grupy teatralnej Asocjacja 2006.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra oraz objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.