Niedziela, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 10792
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Niebezpieczne ferie w górach

Sobota, 8 marca 2025, 10:00
Autor: WAC
Karkonosze: Niebezpieczne ferie w górach
Fot. FB GOPR
Zakończone niedawno ferie zimowe w Karkonoszach były dla ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego okresem intensywnej pracy. Wzrost liczby turystów oraz trudne warunki pogodowe przełożyły się na większą liczbę działań ratowniczych.

Podczas ferii zimowych ratownicy grupy karkonoskiej przeprowadzili 70 działań ratowniczych, udzielając pomocy 94 poszkodowanym. W porównaniu do 2024 roku liczba działań wzrosła o prawie 30 procent, a liczba poszkodowanych o ponad 22 proc.

W górach najczęściej GOPR - owcy udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach turystycznych (74 działania) oraz wypadkach narciarskich i skitourowych (11 działań). Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego był wzywany trzykrotnie, co umożliwiło szybki transport poszkodowanych z urazami z terenu wymagającego skomplikowanego czy długotrwałego transportu.

# Liczba wypadków w 2025 roku znacznie wzrosła, to wynik wciąż zwiększającego się ruchu turystycznego oraz wymagających warunków na szlakach, które przyniosła tegoroczna wyjątkowo mało śnieżna i zmienna zima, gdy często na szlakach panowały trudne warunki do uprawiania turystyki. Pozytywnym trendem był znaczący spadek liczby interwencji spowodowanych brakiem wyposażenia i umiejętności turystów i narciarzy. To dobra wiadomość, która świadczy o skuteczności prowadzonych akcji edukacyjnych. Dodatkowo, wciąż poprawia się jakość i dostępność sprzętu wykorzystywanego przez turystów, co również przyczynia się do tej zmiany na lepsze

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Ile pączków zjazdłeś/aś w tłusty czwartek?

Oddanych
głosów
1084
Tylko jednego - symbolicznie
25%
2-3
36%
4-6
14%
Więcej niż 7
7%
Żadnego (nie jadam słodyczy)
18%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy (i ile) Ukraina wytrzyma bez pomocy USA?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Interwencja służb w Bazylice
 
Aktualności
Życzenia dla kobiet od senatora
 
Aktualności
Krzyż pokutny w murze – tajemnicze miejsce w Siedlęcinie
 
Kilometry
Pierwsze pociągi na trasie do Karpacza
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group