Gra ma na celu przybliżanie historii Szklarskiej Poręby ze szczególnym uwzględnieniem jej przygranicznego charakteru. Bliskość granicy definiowała charakter miasta: jego rozwój, życiorys mieszkańców, setki niezwykłych historii związanych z przygranicznym terenem. To tu stacjonowało Dowództwo Wojsk Ochrony Pogranicza wraz z jednostką szkoleniową. Nie każdy pamięta, że dopiero w 1997 roku można było przejść przy Twarożniku do czeskiego schroniska Vosecka Bouda. Wcześniej żołnierze mieli prawo strzelać do przekraczających granicę na „Szlaku Przyjaźni”. Zagadkowa Osada Orle i cały duży teren Izerów jeszcze do końca stanu wojennego były zupełnie zamknięte dla ruchu turystycznego.
- Zapraszamy do odwiedzenia punktów zaznaczanych na mapie – zachęcają organizatorzy Granicy. - Poznacie historię Szklarskiej Poręby jakiej nie znacie i odwiedzicie piękne pod względem przyrodniczym miejsca.. Na uczestników gry czekają nagrody.
Uczestnik gry zobowiązany jest do odwiedzenia w dowolnej kolejności punktów granicznych oraz miejsc związanych ze stacjonowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza, co daje mu możliwość zapoznania się z historią tych miejsc. Punkty są oznaczone specjalnymi tabliczkami, na których znajduje się krótka informacja o danym miejscu oraz kod QR, dzięki któremu posiadacz odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym odczyta historię danego miejsca oraz będzie mógł obejrzeć galerię starych zdjęć.
Każdy uczestnik, który zdobędzie wszystkie punkty, oraz miejsca zaznaczone na mapie gry i udokumentuje to zdjęciem miejsca wraz z dodatkowym elementem (plecak, osoba, inna rzecz, którą będzie mógł pokazać jako potwierdzenie), otrzyma pamiątkową nagrodę ufundowaną przez organizatora.
Gra jest skierowana do osób indywidualnych (rodziny, młodzież, dzieci). Udział osób poniżej 18 lat możliwy jest tylko pod opieką rodzica lub opiekuna.