Dzięki wielomiesięcznym rozmowom dyrektora muzeum Janusza Skowrońskiego ze Stowarzyszeniem Heimatverein e.V. w Berlinie-Müggelheim, rozpoczętymi jeszcze w ub. roku podczas obchodów 100-lecia wymalowania Hali Rajskiej, udało się pozyskać m.in. rysunki J.M. Avenariusa i żony Anny Marii (zwanej Amą), rękopisy, maszynopisy, zdjęcia rodzinne, próbki pieczęci, exlibrisów i kart z życzeniami, a nawet dokumentację fotograficzną innych obiektów malowanych przez Avenariusa.
Na szczególną uwagę zasługują pamiątki związane z Gerhartem Hauptmannem – dwa portrety wykonane przez Avenariusa, ozdobiony graficznie unikatowy egzemplarz wiersza „Harut i Marut” (wyszło zaledwie 75 egzemplarzy) czy telegram od Hauptmannów z Rapallo z osobistymi życzeniami z okazji ślubu.
Kolekcja jest w chwili obecnej szczegółowo katalogowana – informuje dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna. - Potem zostanie pokazana w naszym muzeum na specjalnej wystawie poświęconej temu malarzowi. Zainteresowanie wystawą wykazuje również miasto Gryfów Śląski, gdzie Avenarius urodził się. A wśród pozyskanych maszynopisów znajdują się m.in. jego wspomnienia z dzieciństwa spędzonego właśnie w Gryfowie. Wszystkie pamiątki muzeum pozyskało nieodpłatnie.
Przypomnijmy, że w sierpniu 1946 roku Avenarius musiał opuścić Langwalterdorf w Górach Kamiennych pod Wałbrzychem, gdzie mieszkał od 1936 roku (dziś jest to Unisław Śląski) i po pobycie w szpitalu w Görlitz, trafił do Müggelheim. Tu malarz mieszkał aż do swojej śmierci w 1954 roku. Grób małżonków Averius znajduje się na Nikolaifriedhof w w Görlitz, niedaleko grobu słynnego zgorzeleckiego mistyka i poety Jakuba Böhme.